środa, 3 sierpnia 2022

Zen wędrowny. Jak odnaleźć spokój w czasie życiowych burz. Christopher Ives

Ostatnie kilka miesięcy, były dla mnie bardzo trudnym czasem. Na urlopie chciałam więc poszukać ukojenia. Książka Christophera Ives'a "Zen wędrowny. Jak odnaleźć spokój w czasie życiowych burz" wpadła w moje ręce niczym dar niebios. Recenzja miała ukazać się wcześniej, ale życie i internet zadecydowały inaczej. Nie zmienia to faktu, że książkę przeczytałam i... odnalazłam spokój...


Zen wędrowny. Jak odnaleźć spokój w czasie życiowych burz

Kilka danych technicznych:
Tytuł: Zen wędrowny. Jak odnaleźć spokój w czasie życiowych burz
Oryginalny tytuł:Zen on the Trail. Hiking as Pilgrimage
Przełożył: Justyn Hunia
Autor: Chrispother Ives
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2022
Wydawca: Wydawnictwo Znak
Liczba stron: 240
Format: 14 x 20,5 cm
Cena wydawcy: 49,99 zł


Wiele razy użyłam zakreślacza czytając tą książkę

Pierwsze wrażenie
Książka w miękkiej oprawie. Okładka utrzymana w stylistyce buddyzmu, ze spokojnym pejzażem. Wielkość idealna do schowania do torebki czy plecaka. Wewnątrz papier matowy, lekko kremowy, przyjemny w dotyku. Czcionka jednolita, przyjemna w odbiorze, kursywą pisane są cytaty. Książka podzielona na rozdziały.

Układ tekstu, wielkość czcionki, obłożenie strony- całość bardzo przyjemna w odbiorze

O czym jest książka?
"Zen wędrowny. Jak odnaleźć spokój w czasie życiowych burz" Christophera Ives'a to książka o pielgrzymowaniu. To "poradnik" o tym, jak odnaleźć siebie, jak ukoić serce, kiedy przyjdzie do nas trudny czas. "Zen wędrowny" to opowieść o poszukiwaniu i odnajdywaniu szlaku wędrówki. Snute przez autora opowiadanie daje nam poczucie przeżywania razem z nim każdego szlaku, spotkania, każdego kroku. Ives pokazuje jak różne może być pielgrzymowanie i jaką rolę odgrywa ono w naszym życiu. Pomaga zrozumieć, że każdy szczegół, każde cierpienie i trud, mają ogromne znaczenie, bo bez nich nie dotarlibyśmy do upragnionego celu, będąc takimi ludźmi, jakimi stajemy na  końcu szlaku.

Co sądzę o książce?
Zawsze bałam się poradników i podchodziłam do nich sceptycznie. Ucieszyłam się, kiedy po kilku stronach okazało się, że "Zen wędrowny" nie jest typowym poradnikiem. Dzięki formie narracji przyjętej przez autora "Zen wędrowny" przypomina zbiór opowiadań, z których każdy może wyciągnąć coś zupełnie innego, czego w danym momencie potrzebuje.Zdaję sobie sprawę, że czytając Christpohera Ives'a popełniłam według książko-holików wiele "zbrodni", takich jak notatki na marginesach, zakreślanie fragmentów tekstu, naklejanie znaczników. Wyszła jednak z założenia, że ma to być moja "ćwiczeniówka", "podręcznik", dzięki któremu, uda mi się osiągnąć tytułowy spokój. 
Autor w przystępny sposób przekazuje czytelnikowi wiedzę z dziedziny, w której się specjalizuje, a jest przecież profesorem religioznawstwa na Uniwersytecie Stonehill. Bardzo podoba mi się podejście, które prezentuje, że wędrówka (zwłaszcza górska), to w pewnym sensie pielgrzymka. Ives potrafi nawet laikowi wyjaśnić zasady etyki buddyzmu zen. Pokazuje również jak ważne jest odpowiednie podejście do przyrody, do natury.
Książkę czytało mi się nader przyjemnie. Prawie na każdej stronie udawało mi się odnaleźć ciekawostkę, uwagę lub "radę", którą chciała zapamiętać, zastosować, przeżyć mocniej. Pierwszy raz poczułam, że znalazłam poradnik dla mnie. 

"Świadomość, że prawdziwie oddychasz i prawdziwie idziesz- albo siedzisz- albo, a niech tam, leżysz- czyni cię pielgrzymem."
 
 
POLECAM!

10 komentarzy:

 1. Ja tam lubię poradniki można coś ciekawego dla siebie znaleźć

  OdpowiedzUsuń
 2. Skoro polecasz to postaram się mieć ją na uwadze na przyszłość.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja lubię wszelkie poradniki, mam ich sporo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Rzadko sięgam po poradniki, ale ten rzeczywiście wydaje się ciekawy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Takie książki są bezcenne. Przede wszystkim pokazują jak Bardzo potrzebujemy pomocy. I to każdy i to bez wyjątku! Bardzo ciekawa propozycja, poszukam tej publikacji w internetach!

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzięki za polecenie. Ostatnio wiecej siegam po poradniki niż obyczajówki :) zapisuje i kupuje :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki za polecenie. Ostatnio wiecej siegam po poradniki niż obyczajówki :) zapisuje i kupuje :)

  OdpowiedzUsuń
 8. To może być bardzo ciekawa i inspirująca lektura. Dziękuję za świetną recenzję

  OdpowiedzUsuń
 9. Każda książka która może pomóc w trudnych życiowych chwilach, gdy nasza psychika ma się gorzej niż zwykle przyda się z pewnością.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chyba najwyższa pora sięgnąć po tą książkę. Czuję, że może mi teraz bardzo pomóc. Domi

  OdpowiedzUsuń