środa, 27 lipca 2022

Szklane ptaki. Katarzyna Zyskowska

Kiedy Pani Martyna z Wydawnictwa Znak, napisała mi wiadomość o nowości książkowej o wspaniałym poecie, jakim był Krzysztof Kamil Baczyński, wiedziałam, że muszę przeczytać tą książkę! Zaczytywałam się przecież w jego twórczości. Był dla mnie jednym z tych, którzy odeszli zbyt wcześnie. "Szklane ptaki" Katarzyny Zyskowskiej tylko utwierdziły mnie w tym przekonaniu.

Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
 
Kilka danych technicznych:
Tytuł: Szklane ptaki. Opowieść o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Autor: Katarzyna Zyskowska
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Rok wydania: 2022
Wydawca: Wydawnictwo Znak
Liczba stron: 416
Format: 14,4 x 20,5 cm
Cena wydawcy: 44,99 zł
Skrzydełka okładki idealnie sprawdziły się jako zakładka
 
Pierwsze wrażenie
Książka w miękkiej oprawie ze skrzydełkami. Okładka w kolorze szmaragdu ze zdjęciem Baczyńskiego i dwa miedziane ptaki, tytuł "złocony". Wewnątrz papier matowy, lekko kremowy, przyjemny w dotyku. Czcionka jednolita, przyjemna w odbiorze, kursywą pisane są "tytuły" i cytaty poezji Baczyńskiego. Książka pisana niczym pamiętnik, zbiór wspomnień trzech osób, których losy zostały ze sobą połączone wielką miłością. Rozdziały, to kolejne wspomnienia Krzysztofa, Barbary i Stefanii, ze wskazaniem miesiąca i roku.
Układ tekstu, wielkość czcionki, obłożenie strony- całość bardzo przyjemna w odbiorze
 
O czym jest książka?
"Szklane ptaki" Katarzyny Zyskowskiej to opowieść o poecie Krzysztofie Kamilu Baczyńskim. To powieść o miłościach i walce Baczyńskiego podczas II Wojny Światowej, udziale w Powstaniu Warszawskim i śmierci. "Szklane ptaki" to historia pięknej i tragicznej miłości w czasach zagłady. Opowieść snują trzy postacie.

Matka, Stefania, darzyła syna miłością zaborczą. Nie dopuszczała do siebie myśli, że mógłby on pokochać inną kobietę.  Uważała, że jako utalentowany poeta, winien znaleźć sobie godną tej wielkości kobietę, o ile taka istniała. Nie umiała zaakceptować Basi, która wydawała się jej niepozorną i nijaką w porównaniu z ukochanym synem.
 
Basia- delikatna, krucha dziewczyna, w której Baczyński zakochał się od pierwszego wejrzenia, a po czterech dniach poprosił ją o rękę. Była jego wielką miłością i największą muzą. Wychodząc za Baczyńskiego stała się największym wrogiem jego matki. Miłość jednak była silniejsza.
 
Krzysztof Kamil Baczyński. Tytułowy bohater. Wrażliwy, utalentowany, z głową pełną ideałów. Rozdarty między dwoma kobietami- żoną i matką. Cierpiał, kochał i walczył.

"Szklane ptaki" ukazują nam Baczyńskiego jako odważnego, młodego człowieka, walczącego o wolność, mimo, że był słabego zdrowia. Uznał, że walka jest jego powinnością, mimo, że rodzina i znajomi odradzali mu czynny udział w walkach, działał w konspiracji i był zastępcą dowódcy w batalionie "Parasol". Krótko walczył w Powstaniu Warszawskim.
 Matka nie potrafiła zaakceptować innej kobiety w życiu i sercu Baczyńskiego

Co sądzę o książce?
Krzysztof Kamil Baczyński, to jeden z moich ulubionych poetów, jak ja zafascynowany "Ferdydurke". Miałam obawy, czy "Szklane ptaki" Zyskowskiej nie zburzą mojego wyobrażenia o Baczyńskim. Na szczęście moje obawy znikły już po kilku stronach. "Szklane ptaki" napisane są pięknym językiem. tekst przepełniony jest emocjami i miłością- tak różną w zależności od tego, czy czytamy słowa Krzysztofa, Basi czy Stefanii. Książka urzeka i porusza do głębi. Czyta się ją jednym tchem. Wzbudziła we mnie ogrom emocji. Kończąc i zamykając książkę, przytuliłam ją mocno. Jej treść pozostanie ze mną na długo, a kiedy pamięć zacznie zacierać wspomnienie o niej, sięgnę na nowo po "Szklane ptaki"!
"Zostały [...] jego wiersze."
 
GORĄCO POLECAM!

8 komentarzy:

 1. Dziękuję za recenzję. Z przyjemnością sięgnę po książkę. Agnes

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudownie, ze do Ciebie zajrzałem, bo mam pomysł na lekturę na nadchodzący weekend. Pozdrawiam Z.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wydaje się że to interesująca pozycja, warto po nią sięgnąć. Chyba się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakie piękne wydanie! Super, że książka spełniła Twoje oczekiwania

  OdpowiedzUsuń
 5. Historia jednego człowieka opowiedziana z perspektywy trzech osób to ciekawy pomysł na nietypową biografię. Recenzja bardzo zachęcająca.

  OdpowiedzUsuń
 6. Zostałam zachęcona do tej lektury.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa, nietuzinkowa postać w polskiej literaturze, chętnie sięgnę po tę książkę

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetna recenzja, zdecydowanie zachęca do sięgnięcia po książkę. Dziękuję za polecenie.

  OdpowiedzUsuń