poniedziałek, 25 stycznia 2021

Szczęście. Opowiastki dla dzieci

Szczęście dla każdego oznaczać może coś zupełnie innego. Nie jest ono jednak darem niebios. Autor, Leo Bormans, jest dziennikarzem i filozofem, który podróżuje po świecie jako ambasador organizacji Happines & Quality of Life. Spod jego pióra wyszła bestsellerowa seria książek "The World Books of Happiness", "The World Book of Love" oraz "The World Book of Hope". W "Szczęściu", próbuje nas przekonać, że jest ono niezwykłą wartością, która aby istnieć, musi być pielęgnowana w człowieku już od dziecka.

SZCZĘŚCIE. Opowiastki dla dzieci

Kilka danych technicznych:
Tytuł: Szczęście. Opowiastki dla dzieci
Tytuł oryginału: LitenGeluk voor kinderen
Autor: Leo Bormans
Ilustracje: Sebastiaan Van Doninck
Tłumaczenie: Iwona Mączka
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2019
Wydawca: Papilon (Publicat S.A.)
Liczba stron: 64
Format: 33 x 26,8 cm
Cena wydawcy: 49,90 zł
Wiek: 6+

Pierwsze wrażenie
Nie da się ukryć, że książka robi ogromne wrażenie. Duży format, twarda okładka i śnieżnobiały papier. Średniej wielkości czcionka. Zróżnicowanie kolorystyczne pod kontem podziału na opowieść, porady, wyjaśnienia czy podtytuły. A na dodatek przepiękne ilustracje ptaków i ich zachowań wprost z ich naturalnego środowiska. Jeśli należycie do tych, którzy zawsze wąchają książki, zatracicie się w świeżym zapachu druku, który wraz z ilustracjami Van Donincka przeniesie Was w pierzasty świat.

Już na początku, w spisie treści, poznajemy wszystkie ptaki przedstawione w książce

O czym jest książka?
O szczęściu i o... ptakach... Tak, tak. Książka to 10 opowieści o ptasim życiu. Czytając poznajemy ptaki, ich zwyczaje, ale i 10 uniwersalnych prawd/ wartości o szczęściu. Każda z opowieści skupia się na jednej z nich. Na koniec mamy 10 pytań: 5 z nich dotyczy opowieści i pozwala "sprawdzić" czy wszystko z tekstu zostało przez dziecko zrozumiane i ile zapamiętało ptasich ciekawostek. Następnie przedstawiony jest sposób na szczęście i pytania pomocnicze- nie tylko dla dziecka, ale i dla osoby czytającej na głos opowieść. Kiedy już sposób/ cel zostanie omówiony, autor przedstawia kilka faktów o ptakach, o których było opowiadanie. Na sam koniec mamy zadania do wykonania. 

Każdy sposób na szczęście jest omówiony. Dostajemy również specjalne zadania.
 
Co sądzę o książce?
Jestem nią oczarowana. Jest wspaniała w odbiorze i swej "prostocie". Nie potrafię napatrzeć się na ilustracje, które już w pierwszej sekundzie zdobyły moje serce. Opowiadania są krótkie i czyta się je dość szybko. Natomiast odpowiadanie na pytania zajmuje już dużo czasu. Bardzo podoba mi się, że już na samym początku autor daje nam wskazówki jak "ugryźć" książkę, którą oddaje w nasze ręce. I tak jak jest 10 opowiadań, tak my, jako rodzice, opiekunowie, dostajemy 10 wskazówek. Dotyczą one również samego rytuału czytania. Bormans pozostawia nam decyzję kiedy czytać, ale zwraca uwagę, aby się do tego "przyłożyć". Czytanie ma sprawiać radość i nam i dziecku. Dwie wskazówki podobają mi się najbardziej: "Nie spiesz się. Zadbaj o spokojną, miłą atmosferę. Usiądź obok dziecka." oraz "Bądź pozytywne. Nigdy nie mów dziecku, że za karę mu nie poczytasz."

Czytając, między dzieckiem, a osobą czytającą wytwarza się wyjątkowa więź.
 
Autor zwraca uwagę, że wiek nie gra roli. Czytać można każdemu, wszędzie i w każdej możliwej sytuacji. Zaleca naprzemienne czytanie szybko i powoli, głośno i cicho, a także naśladowanie głosów. Ważne, aby skupić się na rozmowie z dzieckiem, utrzymywać z nim kontakt wzrokowy.

Opowiedzmy naszym dzieciom co sprawia nam radość, historie z naszego życia. Nie ukrywajmy, że czasami jest nam smutno, bo każdy ma prawo do smutku. Czas spędzony na rozważaniach ptasich opowieści może stać się początkiem wspaniałej przygody, która może pomóc nam odkryć prawdziwe szczęście, nauczyć się je rozpoznawać. 

Bardzo ciekawe są zadania, które możecie zrobić sami, razem z dziećmi lub tylko pomagać w ich wykonaniu. Są ciekawe i różnorodne. Czasami wymagają większego wysiłku, a czasami tylko chęci, bo czyż nie pięknym jest dzielić się z innymi? Dzięki ptasim opowieściom nauczymy się razem z dziećmi, jak ważne jest dbanie nie tylko o innych, ale i o siebie. A to może być najtrudniejsze, bo często zapominamy właśnie o sobie. Książka pomoże zrozumieć, że ważne jest wyznaczenie celów, docenianie i dostrzeganie, ale i otwartość, szukanie czy wyrażanie emocji, a co chyba najistotniejsze... wytrwałość. Nikt nie mówi, że będzie to łatwy proces, ale z pewnością godny przeprowadzenia od początku do końca. Wytrwałość popłaca. Dzięki zastosowaniu rad i pomysłów, wprowadzeniu często niewielkich zmian, można być szczęśliwym.. tak po prostu.

"SZCZĘŚCIE. Opowiastki dla dzieci", to wyjątkowe, przepiękne ilustracje!
 
Podsumowując, książka "Szczęście. Opowiastki dla dzieci", to mini poradnik, jak szczęście odnaleźć, jak je pielęgnować i nie dać mu uciec z naszego życia. Na podstawie 10 ptasich opowieści możemy nauczyć nasze dzieci (i siebie), że bycie szczęśliwym jest dla każdego.

POLECAM!!!

13 komentarzy:

 1. Widzę, że zdecydowanie powinnam zabrać się za poszukiwanie tej ksiązki, powinna wzbogacić naszą domową bibliotekę. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczęście i ptaki to bardzo dobre połączenie :) Odnoszę wrażenie,że ptaki są właśnie szczęśliwe - wolne i beztroskie. Czytałabym :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O jaka super ksiazka. Moje dzieci uwielbiają ptaki więc pewnie byliby zachwyceni a przy okazji mogliby dowiedzieć się wiele na temat szczescia i radosci

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna książka, sama bym czytała, nie tylko dzieciom :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś właśnie złapaliśmy się z mężem na tym, że powiedzieliśmy Młodemu że był niegrzeczny i nie będzie wieczornego czytania (które on uwielbia). I szybko się zorientowaliśmy, że nie tędy droga. Coś takiego absolutnie nie może być karą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak róznie interpretujemy szczęście, nawet my sami, na róznym etapie życia, nieco inaczej do niego podchodzimy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa propozycja i oczywiście Graficznie wygląda to super!

  OdpowiedzUsuń
 8. Mamy już 3 książki z tej serii i każda piękna ❤️

  OdpowiedzUsuń
 9. Wspaniała książka o ptasim życiu.
  Dla dzieci i dla dorosłych, bardzo optymistyczna, bo któż nie marzy o szczęściu.
  Zwraca uwagę piękna szata graficzna.
  Irena - Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna książeczka, mądra i rozwijająca. Warto ją mieć w biblioteczce domowej.

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetna książeczka, mądra i rozwijająca. Warto ją mieć w biblioteczce domowej.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo ciekawa książeczka! Czasem trudno rozmawiać o uczuciach, a taka pomoc bardzo się przydaje. Kiedy mójnsyn był młodszy codziennie czytałam mu przed snem 🙂

  OdpowiedzUsuń
 13. Piękna ta książka. Zamówiłam ją przez internet na prezent dla Synka. Patrycja

  OdpowiedzUsuń