niedziela, 17 stycznia 2021

Słonecznik wyklejanka

 Pogoda za oknem typowo zimowa. Mróz i śnieg. Biały puch okrył świat, w tym nasze choinki- 2 już wsadzone i 2 czekające na wiosnę, aby wsadzić je w naszym maleńkim przyblokowym ogródeczku. Wyglądają cudnie niczym z widokówki. Jest też bałwanek, którego Piotruś ulepił z Tatą i postawili go na ramie balkonu, żebym mogła go obejrzeć. 
Nasz wyklejankowy słonecznik
 
Dziś zatęskniliśmy za latem i postanowiliśmy dodać odrobinę słońca w naszym domu. Tak właśnie powstał słonecznik. Jak go zrobiliśmy? Już piszę. A może i Wy zrobicie podobny?
 
Czego potrzebujemy?
1. Niebieska kartka lub pomalowana kolorem niebieskim.

2. Garść z czarnej bibuły (przy okazji rozwijamy motorykę małą robiąc kuleczki z bibuły).
3. Pomarańczowe i żółte płatki, które Dziecko musi samodzielnie wyciąć. Możecie wcześniej narysować ich kształt na kolorowym papierze. Nie przejmujcie się jeśli nie będą idealnie równe, takie same. Takie właśnie będą najpiękniejsze. Najważniejsze, że Dziecko się starało i zrobiło to samo pod Waszym nadzorem.

4. Zielony papier kolorowy na łodygę i liście. Dziecko może wyciąć je samo lub możecie odrobinę pomóc.
5. Klej i nożyczki. Przyda się podkładka z klipsem, dzięki której nasze dzieło nie będzie się ruszać, co zdecydowanie ułatwi nam pracę. 

My zaczęliśmy naszą pracę plastyczną od przyklejenia łodygi i liści. Po posmarowaniu kółka klejem Piotruś jedną przy drugiej przyklejał kuleczki z bibuły. Bardzo się starał, pilnował, żeby nie było żadnej luki.
Kiedy mieliśmy już ziarenkowy środek naszego słonecznika, przykleiliśmy pomarańczowe płatki. Ważne aby jednym końcem przylegały do czarnego bibułowego środka.
One stały się tłem dla radosnych żółtych płatków, przyklejonych w następnej kolejności. Klejem smarowaliśmy tylko część przylegającą do czarnego środka. Zewnętrzna część płatków może swobodnie odstawać od kartki.

Nasz słonecznik wywołał uśmiech na naszych twarzach. Wyszło nam słoneczko na błękitnym tle. Porozmawialiśmy jak są hodowane słoneczniki i czy można je mieć w doniczce. Opowiedziałam jak można zabezpieczyć je przed ptakami, aby nie wyjadły wszystkich smacznych ziarenek. Była zabawa i nauka. Był czas spędzony razem, a ten jest bezcenny.
 
MIŁEJ ZABAWY!

10 komentarzy:

 1. Piękny jest Wasz słonecznik! Znakomity pomysł by razem z dzieckiem przywołać letni czas. Mój syn uwielbia wycinać i kleić, w tygodniu namiętnie robiliśmy samoloty. Jednak kwiaty to zawsze trafiona tematyka, szczególnie, gdy za oknem ich nie widać.. Pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń
 2. Proszę, jeszcze nie przywołujcie lata, tak piękną białą zimę mamy w tym roku, trzeba się nią nacieszyć. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Śliczny,idealny jako prezent na Dzień Babci i Dziadka. Samodzielnie stworzony i od serca :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny pomysł :) Z chęcią zrobię coś podobnego z dziewczynami :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ładny słonecznik.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny ten Wasz słonecznik, lato mi przypomniał a bardzo je lubię :-)
  Już czekam, kiedy będzie :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czas spędzony razem to świetna sprawa 🙂

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajna i pomysłowa praca 🙂

  OdpowiedzUsuń
 9. Jako mala dziewczynka uwielbiałam takie zabawy ,zatęskniło mi się za słońcem oj tak. U nas co prawda już przedwiośnia ale w weekend znowu ma się pojawić zima.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetna praca i ćwiczenie dla małych rączek. No i można ciekawie spędzić razem czas. Patrycja

  OdpowiedzUsuń