środa, 24 czerwca 2020

Mały Policjant. Gra planszowa

Kiedy byłam w ciąży zaczęłam myśleć, jak zrobić i co, żeby moje Dziecko było bezpieczne. Jak wpoić Mu wiedzę, która zagwarantuje Mu bezpieczeństwo? Kiedy Piotruś postanowił zostać Policjantem, po prostu poszłam do sklepu i kupiłam Mu mundur. Poznał wielu prawdziwych Policjantów, zawsze chętnie z nimi rozmawia. NIGDY NIE STRASZYŁAM DZIECKA POLICJANTAMI!!! A podczas jednej z wizyt na poczcie, Piotruś dostrzegł planszówkę, której jeszcze nie było w naszym domu. Niestety była uszkodzona. Szybko znalazłam ją w internecie. Dwa kliknięcia i zamówienie zrobione. Sklep internetowy szybko pomachał naszej przesyłce na pożegnanie i 3 dni później paczka była już w naszym domku.
Mały Policjant. Gra planszowa

"Mały Policjant" to gra planszowa dla 2-4 graczy w wieku powyżej 6 lat. Zainteresowanie Piotrusia Policją sprawiło, że doskonale radził sobie już jako pięciolatek.

Kilka danych technicznych:
Tytuł: MAŁY POLICJANT
Wydawca: Artyk Sp. z o.o.
Wiek graczy: 6+
Ilość graczy: 2-4
Format: 31 x 27 x 6 cm
Cena wydawcy: 25 zł
Plansza do gry jest bardzo kolorowa

Co znajdziecie w pudełku?
- plansza
- 4 pionki (podstawki + tarcze w 4 kolorach)
- 60 kart (40 z pytaniami, 20 z zadaniami)
- tarcza ze strzałką
- kostka do gry
- plik certyfikatów
- instrukcja

Jak grać?
Przygotujcie pionki, umieszczając tarcze w podstawkach i rozkładając planszę tak, aby wszyscy gracze ją widzieli. O kolejności graczy decyduje ilość wyrzuconych oczek. Grę rozpoczyna osoba, która wyrzuci najwięcej oczek na kostce. Standardowo pokonujemy grę od startu do mety. Na planszy znajdują się pola specjalne. Jeśli staniesz na polu niebieskim, zielonym lub żółtym, ciągniesz kartę z odpowiedniego kolorystyczne stosu. Musisz prawidłowo odpowiedzieć na pytanie lub wykonać zadanie umieszczone na karcie. Jeśli tego nie zrobisz, tracisz kolejkę. I tak karty niebieskie to pytania ze znajomości przepisów i obowiązującego prawa, zielone dotyczą znajomości zasad bezpieczeństwa, a żółte to zadania sprawdzające sprawność fizyczną i refleks. W przypadku niebieskich kart warto sprawdzać i weryfikować pytania i odpowiedzi, ponieważ przepisy zmieniają się i trzeba uważać, żeby nie wprowadzić Dziecka w błąd podczas zabawy.

Jeśli staniecie na czerwonym polu, tracicie kolejkę, ponieważ jesteście potrzebni na miejscu nagłego wypadku. Zajmuje Wam to oczywiście sporo czasu. 😉 

Strzałki na planszy oznaczają przesunięcie pionka w miejsce, które wskazują. W przypadku strzałki zielonej będą pola bliżej mety, a w przypadku strzałki czerwonej, będziecie musieli się cofnąć. 

Ciekawym polem jest lupka. Oznacza poszukiwanie akcesoriów Policjanta. Za pomocą koła ze strzałką losujesz jedno z 6 akcesoriów i musisz odnaleźć je na planszy. Każde jest ukryte w jej pięciu miejscach. Musisz znaleźć wszystkie w zaledwie 4 sekundy. Jeśli nie zdążysz, losujesz karne zadanie z żółtej talii kart.
W zestawie jest standardowa kostka sześciościenna i 4 pionki
Wrażenia
Gra jest po prostu ładna. Grafika jest przyjemna dla oka, choć wizerunki Policjanta i Policjantki są w "amerykańskim stylu". Karty są wygodne w użyciu, choć na początku, jak to często bywa przy "nieogranej" talii, dość ciężko się je tasuje. Kostka zwykła, ale spokojnie można ją zastąpić naszą ulubioną lub wielościenną (12 lub 20). Pionki nie przewracają się podczas rozgrywki, łatwo je złapać i przesuwać po planszy. Gracze mogą wybrać swoje ulubione kolory.

Zadania są bardzo różne. Być może będziecie musieli zrobić przysiady, a może pompki. Jeśli zaś chodzi o pytania, bardzo cieszy mnie ich zakres. Myślę, że niejednemu dorosłemu uświadomią kilka kwestii, zwłaszcza w zakresie przepisów prawa. Należy je jednak co jakiś czas weryfikować, ponieważ akty prawne zmieniają się. Polecam wtedy wydrukować poprawione pytanie i nakleić je na kartę. W przypadku pytań z zielonych kart, warto zauważyć ich mocno edukacyjny walor. Dotyczą one zdarzeń, które mogą spotkać każde Dziecko. Pomogą zrozumieć i wyrobić pewne nawyki myślowe. Niech przykładem będzie wydarzenie na placu zabaw. Dziecko widzi, jak inne, mniejsze, wychodzi z placu zabaw. Co powinno zrobić? Pozwolić maluchowi wyjść z placu, bo nie lubi takich małych brzdąców, okrzyczeć dziecko i wrócić do zabawy, czy może zatrzymać je i szybko powiedzieć o uciekinierze dorosłym? Albo co ma zrobić Dziecko, kiedy nieznajomy proponuje podwiezienie do domu jego ładnym samochodem? Powinno skorzystać, bo to takie ładne auto, a pan jest miły? A może zgodzić się, mimo, że nie zna tej osoby, bo boją je nóżki, a do domu jest daleko. Czy szybko uciec między budynki i poinformować rodziców i opiekunów o tym zdarzeniu? Takiej nauki nigdy za wiele!

Czas gry jest uzależniony od tego na ilu polach specjalnych staniecie i jak szybko będziecie odpowiadać na pytania i wykonywać zadania. Może się okazać, że zostaniecie Policjantami w 15 minut, ale Wasza rozgrywka może trwać i ponad godzinę. Ja wykorzystuję grę do tłumaczenia Synkowi tych różnych sytuacji. Warto poświęcić na to chwilę i dodatkowo, poza wskazaniem prawidłowej odpowiedzi, rozwinąć ją. Podać przykład, czasami nawet pokazać zdjęcie czy filmik w internecie. Dziecko musi znać potencjalne zagrożenia i umieć  prawidłowo na nie reagować. Taka nauka na pewno zaprocentuje i zwiększy bezpieczeństwo Waszych Pociech! 

PAMIĘTAJ! NIGDY NIE STRASZ DZIECKA POLICJANTEM! Jeśli zginie lub stanie Mu się coś złego, nie odpowie na wołanie Policjantów, bo będzie się bało, że funkcjonariusz zabierze Je od Mamy lub Taty. Przecież zawsze powtarzali, że "przyjdzie Policjant i cię zabierze". Zaufanie do służb mundurowych (Policjanci, Strażnicy Miejscy, Strażacy czy ratownicy z karetki), może uratować zdrowie i życie Twojego Dziecka!

Tarcza ze strzałką do losowania akcesoriów
Talie kart powinny być blisko planszy
Przykładowe pytania z niebieskiej talii kart
Przykładowe pytania z zielonej talii kart
Przykładowe zadania z żółtej talii kart
Zwycięzca otrzymuje Certyfikat

POLECAMY!

16 komentarzy:

 1. Wow świetna ta planszówka. Nie tylko edukacyjna ale bardzo fajnie wykonana. Podoba mi się, chętnie ją kupię

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna gra, moje "staruchy" czasami mają takie zrywy, że "odkopują" gry z dziecięcych lat i w nie grają, ale przy tym zawsze jest mnóstwo śmiechu i zabawy. Musze jej poszukać, trochę tych "młodszych" mam w rodzinie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pomysł na grę jako prezent dla dzieciaków chętnie podchwytuję, młodzi gracze lubią takie tematyczne zabawy. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja myślę że nie tylko policjantem nie można straszyć dzieci. Nie wiemy co tak naprawdę siedzi w tych małych głowach. Dzieci nawet te z pozoru silne i odważne są bardzo wrażliwe... Gra wydaje się bardzo fajna i super ze można w taki sposób spędzić czas razem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super sprawa, bardzo edukacyjna. Oczywiście wiadomo, że zagrywki w stylu "bądź grzeczny bo inaczej policjant cię zabierze" sa głupie, ale nie każdy o tym wie, natomiast ta gra wyraźnie pokazuje dzieciakom jak reagować na niebezpieczeństwa, szkoda, że nie ma jej w każdym sklepie, bo powinna być zalecana moim zdanie, można za jej pomocą naprawdę wiele dziecko nauczyć. Gdzie zdobyłaś to cudo?!

  OdpowiedzUsuń
 6. Gra wydaje się ciekawa i z pewnością zainteresuje wielu rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za takie dokładne opisanie tej gry i chyba kupię ją moim dzieciom. Gosia myślę, że już będzie mogła się bawić. Jest bardzo zainteresowana różnymi służbami mundurowymi. Jej przyjaciółka należy do ochotniczej dziecięcej grupy pożarniczej. Sama nigdy dzieci nie straszyłam w taki sposób, zresztą uważam, że straszenie dzieci, że ktoś je zabierze od mamy (niezależnie kto) jest okropne i niedopuszczalne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Moja córka uwielbia planszówki, ta będziemy mieli na oku jak podrośnie

  OdpowiedzUsuń
 9. Swietna gra :) a co do straszenia, niektorzy ze starszego pokolenia nadal tak niestety robia..

  OdpowiedzUsuń
 10. Moja wnuczka musi poczekać, ale na bank muszę kupić. Zwlaszcza, że dziadek jest policjantem. I nawet wiem kto z Nią będzie grał ☺️

  OdpowiedzUsuń
 11. Kiedyś bawiliśmy się na podwórku w policjantów i złodziei. A teraz proszę, planszówka :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Świetna gra. Moje dziewczynki uwielbiają tego typu gry, więc chętnie ja sobie sprawimy.

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna, a zarazem bardzo edukacyjna gra :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 14. nie słyszałam o tej gdzie, ale na pewno moje dzieciaki byłby zachwycone, chętnie z nimi w nią zagram :-)

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo lubię wszelkie gry planszowe. Miło się spędza czas, ale jednocześnie uczy i myśli. Kupowałam je dzieciom, teraz wykorzystuję do pracy z osoba chorą na demencję.
  Pozdrawiam :-)
  Irena-Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń