środa, 3 czerwca 2020

Kopalnia Złota Złoty Stok

Złoty Stok to małe miasteczko na Przedgórzu Paczkowskim, u podnóża Gór Złotych. Złoty Stok położony jest tuż przy granicy z Czechami. Prawa miejskie Złoty Stok otrzymał w XIV wieku, a w 1491 r. herb, sztandar i flagę Wolnego Miasta Górniczego.
Zwiedzamy Kopalnię Złota tylko z przewodnikiem!
Złoty Stok uznaje się za najstarszy ośrodek górniczy w Polsce. Pierwsze ślady wydobycia pochodzą już z X wieku. W 1529 roku w Złotym Stoku funkcjonowało 145 (!) kopalń i kilkanaście małych hut, które wydobywały ponad 30 tysięcy ton rudy. Roczna produkcja czystego kruszcu sięgała 60 kg, co stanowiło ok. 8 proc. produkcji złota w Europie. Swoje inwestycje czyniły w mieście spółki górniczo-hutnicze Fuggerów, Turzonów, Welsów i Imhoffów. Ciekawostką jest, że w Złotym Stoku powstała mennica, w której bito monety z wydobywanego tu złota. Wydobycie złota prowadzone było jedynie przez ok. 700 lat, za to ostatnią kopalnię rud arsenu zamknięto w 1961 roku. Szacunki podają, że z eksploatacji złotostockich złóż pozyskano 16 ton czystego złota, na znacznych głębokościach może znajdować się jeszcze od 2,5 do 29 ton złota.
Kto by nie chciał mieć wagonika pełnego złota?
W 1962 r. "odgórnym zarządzeniem" zakończono działalność górniczo-hutniczą w Złotym Stoku. Przyczyny tej decyzji do dnia dzisiejszego nie są znane. Kopalnia została w krótkim czasie całkowicie zatopiona, ponieważ nie odpompowywano wody, która napływała w korytarze na skutek naturalnej cyrkulacji.
Opuszczenie kopalni trwało 35 lat. Burmistrz Złotego Stoku, Wiktor Lubieniecki postanowił niektóre korytarze udrożnić i udostępnić dla ruchu turystycznego. I tak oto po 5 latach prac, dokładnie 28 maja 1996 roku uruchomiono Podziemną Trasę Turystyczną "Kopalnia Złota". W kolejnych latach uruchomiono ciekawe sztolnie: "Sztolnię Gertuda" , "Sztolnię Czarną Górną", w której znajdziecie jedyny w Polsce podziemny wodospad o wysokości 8 m oraz "Sztolnię Czarną Dolną".
W Kopalni Złota czekają na Was różne postaci i niespodzianki
Tyle historia, która tak naprawdę toczy się dalej, bo wspaniali ludzie tworzący to miejsce, nie spoczywają na laurach i wciąż pracują, aby udostępniać nam nowe zakamarki Złotego Stoku. Co oferuje Kopalnia Złota Złoty Stok? Przede wszystkim zwiedzanie kopalni, okraszone historią, ciekawostkami i niespodziankami, których przewodnicy mają mnóstwo w każdej kieszeni. Pamiętajcie, że wewnątrz kopalni panuje stała temperatura ok 7 stopni, a więc warto mieć ze sobą bluzę lub kurtkę, zwłaszcza, jeśli wybieracie się na zwiedzanie z Dziećmi. Możecie też wybrać się na podziemny spływ łodzią. Z całego serca polecam Wam zwiedzenie Sztolni Ochrowej. Jest przepiękna, a jej wnętrze jest niczym wycięte z Marsa- czerwonej planety. Zachwycające miejsce. Jedna uwaga- starajcie się nie dotykać, nie opierać o ściany, bo będziecie wyglądać niczym czerwonoskóre skrzaty 😉 Po zwiedzaniu można oddać się pozostałym rozrywkom. Na terenie kompleksu możecie płukać złoto i poszukiwać cennych minerałów na Diamentowym Polu. Koniecznie weźcie udział w pokazie odlewu sztabek i biciu monet, które będziecie mogli nabyć na pamiątkę za niewielkie pieniądze (6 i 10 zł!). Dzieci, ale i dorośli są zachwyceni tymi pokazami.
Pokaz odlewania sztabek złota
Z Kopalni Złota wyjedziecie nogami do przodu... kolejką 😋
Źródełko przed Sztolnią Ochrową
Warto wybrać jeden z pakietów- wychodzi taniej
Nie mogę nie wspomnieć o Izbie Pamięci, do której wejdziecie zupełnie za darmo! Znajdziecie tam wspaniałe eksponaty, ogrom historii ludzi, którzy tu niegdyś mieszkali i pracowali oraz samego Złotego Stoku. Zarezerwujcie sobie troszkę czasu, bo to miejsce Was zachwyci. Znajdziecie tu przedmioty codziennego użytku, narzędzia górnicze, zabawki, elementy garderoby, ozdoby, dokumenty, a nawet meble... I wiele więcej....

Opowiem Wam jeszcze o Eli. To właścicielka tego miejsca. No dobrze, współwłaścicielka, ale z większością udziałów 😋 Jeśli spotkacie Ją podczas zwiedzania Kopalni Złota, od razu domyślicie się, że to Ona. Pełna pasji, radosna, żywiołowa i zakochana w tym miejscu. Serdeczność i dobro, które od Niej biją, sprawiają, że chce się do Niej wracać, a pożegnaniom nie ma końca.

My bawiliśmy się świetnie i już mamy zarezerwowany termin na kolejna wizytę! Elu, Kochana, PRZYBYWAMY!!!
Makieta obrazuje nam ogrom kopalni w Złotym Stoku (tu tylko fragment makiety)
Dzieci bawią się świetnie podczas zwiedzania Kopalni Złota
W Kopalni Złota jest "pomieszczenie" z mądrościami na tabliczkach
W Izbie Pamięci znajdziecie narzędzia górnicze
Światło jest w kopalni bardzo ważne
Monety, dewocjonalia, ciekawe przedmioty...
Płukanie złota to super zabawa
Koniecznie poszukajcie minerałów na Diamentowym Polu
Zabawa w Kopalni Złota Złoty Stok nigdy się nie kończy...
Niebawem opowiem Wam o kolejnym ciekawym miejscu w Złotym Stoku. Wszystkich zachwyca!

Fot. Kinga Wodecka i Jerzy Kosiński. Wszelkie prawa zastrzeżone!

38 komentarzy:

 1. W Złotym Stoku byłam dwa lata temu. To faktycznie niesamowite miejsce i chce się tak bywać częściej. Nie sposób przecież tego wszystkiego ogarnąć za jednym razem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gosiu polecam rewizytę. Ela właścicielka dba o rozwój tego miejsca i jestem pewna, że ponownie Cię oczaruje. A na nocleg polecam Złoty Jar!

   Usuń
 2. Bardzo miło wspomibam kopalnię w Złotym Stoku. I pamiętam historię, ze Niemcy wysiedleni mieli problemy zdrowotne. Jak się okazało wody tamtejsze były z arszenikiem. I kiedy nie mieli do niej dostępu, zaczęli chorować. Musieli ich powoli odzwyczajać od arszeniku☺️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Źródełko przed Sztolnią Ochroną dostarcza wody z arszenikiem 😉 Oczywiście w znikomych ilościach, ale można spróbować...

   Usuń
 3. Ciekawe miejsce, a ja nawet o nim nie słyszałam :) mam nadzieję że będzie mi dane tam być

  OdpowiedzUsuń
 4. Lubię zaglądać do takich niesamowitych miejsc, zawsze mnóstwo wspomnień, często wiedzy, z nich przywożę. Pomysł na wakacyjną wycieczkę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecamy zajrzeć w różnych porach roku. Wspaniałe miejsce!

   Usuń
 5. Nigdy nie byłam, ale z twojej relacji wynika, że to naprawdę genialne miejsce, dla dzieci ale i dla każdego, kto choć trochę sie interesuje historią czy kulturą. Świetne miejsce na rodzinne wyprawy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem pewna, że byłabyś zachwycona. A na nocleg polecam Złoty Jar, który na pewno by Cię oczarował!

   Usuń
 6. Byłam tam dawno temu. Ciekawe miejsce i duża przyjemność na polskiej mapie atrakcji turystycznych . Zwłaszcza dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Polecam rewizytę, bo Ela właścicielka wspaniale rozwija to miejsce!

   Usuń
 7. To dopiero coś, naprawdę wybrałabym się tam.. nawet jeśli mogłabym ubrudzić się jak czarnoskóry Szatan hihihi 😂

  OdpowiedzUsuń
 8. Jakie świetne miejsce na rodzinną wycieczkę. Koniecznie musimy tam pojechać i dziękuję za polecenie. Będziemy na pewno :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana moja, Twoje Łobuziaki będą zachwycone, a myślę, że Wy też 😘😘😘

   Usuń
 9. Świetne miejsce i mało znany kawałek historii Polski. Nie byłam tam nigdy, ale sporo na ten temat czytałam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w naszym wpisie tylko szczypta z ogromu historii i atrakcji...

   Usuń
 10. Świetne są takie miejsca. Można się wiele dowiedzieć

  OdpowiedzUsuń
 11. Szkoda ze mamy tam tak daleko ale może się kiedyś wybierzemy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można dojechać etapami i dzięki temu poznać więcej pięknych miejsc.

   Usuń
 12. Mam wrażenie, że w tym roku, w te wakacje, takie wycieczki, po polskich regionach, staną się mega modne. I dobrze, warto znać własny kraj. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często uciekamy na wycieczki w dalekie strony, a nie znamy skarbów we własnym kraju. Polecam z całego serca!

   Usuń
 13. Świetne miejsce. Dziękuję Ci za polecenie. Na pewno tam pojedziemy!

  OdpowiedzUsuń
 14. Co za miejsce! WOW! Właściciele włożyli w nie wiele serca. Zapisuję miejsce na wycieczkę na lipiec!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miejsce zaskakuje o każdej porze roku. Warto sprawdzić ;)

   Usuń
 15. Wybieramy się na Dolny Śląsk i chętnie odwiedzimy Słoty Stok. A pomyśleć, że nie słyszeliśmy o tym miejscu. Na pewno odwiedzimy! Filip

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecamy z całego serca. Cała ekipa uśmiechnięta, miejsce niebanalne.

   Usuń
 16. Już mam plan na wycieczkę dla nas. Dzieciaki będą miały zapewniony cały dzień atrakcji. Dzięki za polecenie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie atrakcji nie zabraknie. Pozostanie przyjemny niedosyt i chęć powrotu.

   Usuń
 17. Super sprawa! Nigdy nie byłam i nie słyszałam! A co za tym idzie, oraz zatem że pokazałaś to miejsce w sposób fantastyczny, trzeba się tam wybrać.

  OdpowiedzUsuń
 18. Mam nadzieję, że w te wakacje będzie można już swobodnie realizować plany turystyczne, przygotowaliśmy długą listę atrakcji, które koniecznie musimy zobaczyć, także kopalnię. :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Uwielbiamy rodzinnie odwiedzać takie miejsca, zapisuję na listę.

  OdpowiedzUsuń
 20. Jeśli dobrze pamiętam, byłam tam z wycieczką szkolną. Potem wiele razy byłam Kotlinie Kłodzkiej, ale jakoś Złoty Stok pomijałam. Muszę się tam wybrać z synkiem.

  OdpowiedzUsuń
 21. Nigdy tam nie byłam, choć o miejsu słyszałam. Post zdecydowanie zachęca do odwiedzin! Super wpis, lubię takie relacje

  OdpowiedzUsuń