piątek, 8 lipca 2022

Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów

Kiedy dowiedziałam się, że nowe przygody Bolka i Lolka- chłopców znanych chyba każdemu, których przygody śledzliśmy na ekranach telewizorów- napisała Małgosia Dziczkowska, wiedziałam, że to będzie sztos. Bardzo chciałam mieć tą książkę w naszej kolekcji, przeczytać ja z moimi Dziećmi. 
Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów

Kilka danych technicznych:
Tytuł: Bolek i Lolek w poszukiwaniu polskich skarbów
Autor: Małgorzata Dziczkowska
Ilustracje: Joanna Kurowska
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2022
Wydawca: Wydawnictwo Znak Emotikon
Liczba stron: 64
Format: 20,5 x 28,5 cm
Cena wydawcy: 49,99 zł

Wita nas mapa poszukiwań Bolka i Lolka oraz Cysi

Pierwsze wrażenie
Książka w twardej oprawie. Kolorowa okładka od samego początku sugeruje świetną zabawę, ale i... przygodę z duchami (?) w starym zamczysku, co może być mylące. Wewnątrz papier matowy, przyjemny w dotyku. Czcionka o urozmaiconej wielkości, typie i grubości wielkości. Sam tekst w obrębie poszczególnych stron jest niejako wpasowany w ilustracje, a jego obłożenie jest raczej średnie. Rozdziały, to kolejne miejsca, gdzie główni bohaterowie szukają skarbów. Ilustracje piękne, zachwycające wręcz.
 
 Gnom? Alchemik? W kopalni złota można spotkać ciekawe postacie.
 
O czym jest książka?
Bolek i Lolek to dwaj chłopcy z polskiego serialu animowanego, produkowanego w latach 1963–1964 w Bielsku- Białej. W każdym odcinku odgrywali sceny zainspirowane lekturą lub obejrzanym filmem, wcielali się w rolę głównych bohaterów. Poza kreskówką, przygody tej dwójki znajdziemy tez w książkach. Po latach przyszła kolej na nowe przygody, w których towarzyszy im Cysia. Ruszają w poszukiwaniu skarbów z ziem polskich. Czekają na nich zamki, jaskinie, tajemne przejścia i sekretne tunele, a nawet piramida (!). Spotkają też niezwykłe postacie, takie jak alchemik czy duch. Odkryją sekrety labiryntu w Zamku Czocha, spróbują wyłowić złoto w Złotoryi, przebrną przez dżunglę w Wałbrzychu. Dowiedzą się co skrywają kapsuły czasu, jakie skarby znaleźć można w Biskupinie i czy w polskich piramidach też są mumie, jak w tych egipskich.

Jakie skarby i przygody czekają na bohaterów i czytelników:
1. Skarby Smoka Wawelskiego
2. Złoto z kopalni złota
3. Złoty pociąg w Wałbrzychu
4. Złoto w strumieniu – Złotoryja
5. Chwarszczany i templariusze
6. Biała Dama z Niedzicy
7. Piramida w Rapie
8. Zamek Czocha
9. Skarb Talleyrandów
10. Skarby ze Środy Śląskiej
11. Tajemnica studni w Srebrnej Górze
12. Skarby archeologiczne w Biskupinie
13. Współczesne skarbce
14. Depozyty i kapsuły czasu
 

 
 
Co sądzę o książce?
Bolek i Lolek to kultowe postacie. Czyta się bardzo szybko i dość przyjemnie. Dzieci interesuje każde kolejne miejsce na mapie Bolka i Lolka. Tekst jest przejrzysty, nie ma go zbyt dużo na jednej stronie, a duże ilustracje dodatkowo pozwalają na szybkie czytanie. To świetna inspiracja na dłuższy wyjazd, a także na krótsze wycieczki z Dziećmi, które na pewno z radością spostrzegą, że są w miejscu, o którym czytały w książce. My się zakochaliśmy i z radością poprosimy autorkę o autograf już za kilka dni, kiedy będziemy w Złotym Stoku.

Minus? Może jeden "minus-nieminus"- mam wrażenie, że to bardziej poszukiwanie skarbów na Śląsku, skąd pochodzi Autorka, a te kilka miejsc poza tym regionem, pojawiły się aby spełnić kryterium założenia tytułowych poszukiwań. Zabrakło mi Polski wschodniej, ziem świętokrzyskiej i łódzkiej oraz Pomorza Zachodniego w tych przygodach. Ale może to pomysł na kolejną cześć przygód Bolka, Lolka i Cysi? Gosia chętnie podpowiem Ci kilka "magicznych" miejsc ;)

POLECAMY!


6 komentarzy:

 1. Paulina Kwiatkowska10 lipca 2022 06:56

  Chętnie zwrócę uwagę na tę lekturę gdy trafi w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że to jest pouczająca lektura. Czekajmy na kolejne części.

  OdpowiedzUsuń
 3. Genialna książka! Mamy ją i bardzo nam się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa propozycja jak nawet coś w niej brakuje.

  OdpowiedzUsuń
 5. W dzieciństwie nigdy nie lubiłam tej bajki. Nie udało mi się do niej przekonać także teraz. Anne 18.

  OdpowiedzUsuń
 6. Strasznie żałuję, że nie udało mi się dostać do recenzowania, ale na pewno kupię tą książkę lub poszukam w bibliotece. Bardzo lubię czytać z dziecmi takie książki o Polsce. Aneta S.

  OdpowiedzUsuń