środa, 26 sierpnia 2020

Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach

"Mamy medal!!!"- najmilszy dla uszu i serc kibiców okrzyk komentatora sportowego na olimpiadzie. Kibicujecie? Macie swoich ulubieńców? A może lubicie szczególnie jedną z dyscyplin olimpijskich? A znacie ciekawostki o wspaniałych polskich olimpijczykach? Nie? Z pomocą przychodzi wspaniała książka z Wydawnictwa Znak!
Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach

Kilka danych technicznych:
Tytuł: Herosi. 20 historii o polskich olimpijczykach
Autor: Adam Szczepański
Ilustracje: Matteo Ciompallini
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2020
Wydawca: Znak emotikon
Liczba stron: 192
Format: 15,7 x 21,5 cm
Cena wydawcy: 44,99 zł


Kim jest heros? W mitologii był to półbóg, którego jednym z rodziców był bóg/ bogini, a drugim śmiertelnik/śmiertelniczka. Współcześnie mianem herosa określa się bohaterów, ludzi, którzy wsławili się bohaterskimi czynami. Czy możemy mówić o herosach w sporcie?
Historie olimpijskich rywalizacji okraszone są komentarzami Darka- najsłynniejszego z komentatorów sportowych
Sportowcy to niezwykli ludzie. Są wytrwali i konsekwentnie podążają w obranym kierunku. Są odważni i nieprzewidywalni. Pokonują bariery, biją rekordy. Zapisują się w naszej historii i pamięci dzięki swym niezwykłym wynikom, ale i historiom, które im towarzyszom.

Książka w moim ulubionym formacie.Twarda okładka daje mi gwarancję, że posłuży nam przez długi czas i nie zniszczy się przy pierwszym czytaniu. W środku matowe kartki w przyjemnej gramaturze. Ilustracje dość kanciaste, o wyrazistych, jaskrawych kolorach. Trudno oderwać od książki wzrok. Na początku każdego opowiadania zdjęcie herosa. Czcionka dość duża, przyjemna podczas czytania, nie męczy oczu- nawet kiedy czytacie po długim dniu pracy przed komputerem.
Pierwsza złota medalistka Halina Konopacka
Autor zaprasza nas do olimpijskiej szatni z biało- czerwoną flagą. Poznajemy 20 wspaniałych sportowców, którzy jeszcze bardziej otworzyli nasze serca na sport i emocje, które mu towarzyszom. Tym razem miałam trudny wybór. Nie wiem, które opowiadanie jest moim ulubionym. Miałam  przyjemność poznać kilkoro z polskich olimpijczyków. Pani Irena Szewińska urzekła mnie swoją skromnością i uprzejmością. Zawsze uwielbiałam Władysława Kozakiewicza za niezłomność, odwagę i walkę z cenzurą. Jego słynny gest pokazał mi w dzieciństwie Tata i wytłumaczył dlaczego był i jest tak ważny. Z przyjemnością przeczytałam więc ten rozdział
Złotowłosa Ela i historia straconego medalu
Piotrusiowi najbardziej spodobała się opowieść i dziewczynie z warkoczami? Stwierdził, że wybiera tą olimpijkę, ponieważ ma takie długie włosy jak Jego mama. O kim mowa? Oczywiście o Elżbiecie Krzesińskiej. Była 10-krotną mistrzynią Polski i 2-krotną rekordzistką świata. Na olimpiadzie w Melbourne w 1956 r. zdobyła złoty medal, a w Rzymie w 1960 r. srebrny. W Helsinkach w 1952 roku zajęła 12 miejsce mimo, że skok wydawał się być najdłuższym. Co miał z 12 miejscem wspólnego warkocz olimpijki? Dlaczego w Rzymie zajęła 2 miejsce? Ponieważ była koleżeńską i uczynna. Jak to? O tym przeczytacie w rozdziale poświęconym złotowłosej Eli.
Lista wybitnych sportowców jest imponująca
My bawiliśmy się świetnie czytając o wspaniałych Polakach- wybitnych sportowcach. Była okazja, żeby wytłumaczyć pewne wydarzenia i sytuacje historyczne. To książka, o której na pewno szybko nie zapomnicie.

Pamiętajcie, że, jak podpowiada nam wydawca: "za każdym medalem kryje się inna, niezwykła historia"...

15 komentarzy:

 1. Wydaje się być ciekawą pozycją, z której możemy dowiedzieć się czegoś więcej o olimpijczykach. Zapamiętam ten tytuł :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę wspaniałe nazwiska naszych sportowców.
  Z wielką ciekawością przeczytam tę książkę.
  Pozdrawiam :-)
  Irena- Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedyś już w Internecie mignęła mi ta pozycja :) sama chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Sama bym poznala tych wspaniałych sportowców. Nie jestem miłośniczka sportu takze to ciekawa pozycja dla małych dzieci jak i dorosłych:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Historię z warkoczem muszę doczytać, ciekawa, a książka warta rozpropagowania!

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią i sama bym poczytała i dowiedziała się co nieco z historii

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa książeczka nie tylko dla małych fanów sportu.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawa książka, warto po nią sięgnąć. Chociaż dla mnie grafika nieco przekombinowana. Wolę bardziej proste wydania, jednak ważna jest treść :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo fajna pozycja informacyjna dla dzieci. Córce podrzucę, aby zapoznała się i wprowadzała do tematu wnuki ☺️

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajna książka. Z chęcią sama ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Sama z zainteresowaniem zajrzę do tej książki, ciekawa jestem, czym mnie zaskoczy z wiedzą. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam tego typu książki. Bardzo fajnie że takie wychodzą. Historie sportowów niezwykle mnie wciągają.

  OdpowiedzUsuń
 13. To niewątpliwie propozycja dla moich chłopaków, a i sama bym do niej zajrzała! :)

  OdpowiedzUsuń
 14. To niewątpliwie propozycja dla moich chłopaków, a i sama do niej bym chętnie zajrzała!

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiamy z rodziną tę pozycję i często do niej wracamy. Jest nietuzinkowa. I to, co jeszcze w niej lubię to to, że jest na lata do zaglądania i pozycja na długo. A ciekawostki jakie tam są, są świetne. :)

  OdpowiedzUsuń