wtorek, 8 września 2020

Kolorowy portret Polski. Świętokrzyskie

Kiedy zaczęłam pracować w Kielcach nie znałam zupełnie tego miasta ani regionu, którego jest stolicą. Powoli, uliczka po uliczce, miasto po miasteczku, zabytek po zabytku poznawałam Jego szczegóły. I przepadałam. Teraz dokładnie tak samo, powoli, pokazuję Świętokrzyskie mojemu Synkowi. Teraz pomoże mi w tym nowa książka z Wydawnictwa Bellona.


Kilka danych technicznych:
Tytuł: Kolorowy portret Polski. Świętokrzyskie
Seria: Kolorowy portret Polski
Autorzy: Krzysztof Wiśniewski, Barbara Kuropiejska-Przybyszewska
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2018
Wydawca: Bellona
Liczba stron: 96
Format: 23 x 31 cm
Cena wydawcy: 14,90 zł 

Książka dla dzieci „Kolorowy portret Polski – Świętokrzyskie”, przygotowana została przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego i Wydawnictwem Bellona. W przystępny sposób przybliża dzieciom historię województwa, najciekawsze miejsca, tradycje, regionalne przysmaki i ciekawostki.


Co ważne, to fakt, że do tej pory seria obejmowała polskie miasta. Województwo świętokrzyskie otwiera nową serię dotyczącą regionów, pozwala dzieciom poznać dany obszar. Całość opatrzona jest obrazkami i dostosowana do potrzeb oraz możliwości młodego odbiorcy. Na kolejnych stronach dzieci poznają miejsca, które warto odwiedzić. Warto zaznaczyć, że jest to tylko niewielki wybór z całego dobrodziejstwa, jakie oferuje Świętokrzyskie. Mali smakosze znajdą w książce kolorowanki z przysmakami lokalnej kuchni. Dzieci, które lubią nietypowe atrakcje, poznają je na rysunkach z oryginalnymi wydarzeniami, które organizuje się tylko w tym regionie. Wielbiciele mody poznają stroje ludowe, których nie trzeba kolorować- można je wyciąć i wykorzystać do zabawy.

Dzieci poznają województwo świętokrzyskie- jego historię, najciekawsze miejsca, tradycje i regionalne specjały. Książka przenosi nas m.in.: do zamków w Chęcinach czy Ujeździe (Krzyżtopór), Królewskiego miasta Sandomierz. Pociechy poznają legendę o powstaniu Kielc. 


Bardzo podoba mi się, że książka zawiera podwójny zbiór rysunków. Chcę zrobić tak, żeby Piotruś pokolorował najpierw zestaw przed zwiedzaniem konkretnych miejsc, a drugi po zwiedzaniu. Mamy zamiar na mapie województwa zaznaczać też miejsca, które odwiedzimy poza tymi pokazanymi w książce.

23 komentarze:

 1. Wiem, że to ksiązki adresowane do młodych czytelników, ale przyznam, że sama chętnie bym do nich zajrzała w poszukiwaniu cennych informacji o poszczególnych regionach Polski. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny pomysł na przybliżenie dzieciom ich Małej Ojczyzny :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię tę serię kolorowanek, kiedy córka była mniejsza, chętnie je kolorowała i dzięki nim poznawała ciekawe miejsca. Teraz z nich wyrosła, ale sentyment do serii pozostał.

  OdpowiedzUsuń
 4. W tym województwie byłam kilka razy. Nie mogę powiedzieć,że go znam.Jednak szalenie mi się spodobało i ma sporo atrakcyjnych miejsc.Zresztą lubię naturę i omijam jazgot wielkich miast, bardzo mi takie klimaty odpowiadają.To dobrze, że Ci się tam podoba.Świetną sprawą są książeczki dla dzieci, do których i ja bym zajrzała.Ta,którą przedstawiasz, bardzo pożyteczna i mądra.Dzięki niej można poznać historię regionu.
  Pozdrawiam :-)
  Irena-Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
 5. Książeczka jest tal ładnie wydana ze sama bym sobie ją kupiła :) uwielbiam zwiedzać, ogladsc a nasz kraj znam bardzo mało czyli to dobry informator :)

  OdpowiedzUsuń
 6. U nas takie kolorowanki są mile widziane :) A jeszcze co nieco nauki ! Jak dla mnie super !

  OdpowiedzUsuń
 7. Wspaniały pomysł, ciekawe, czy są też inne regiony w podobnym stylu? To bardzo rozwijające.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdecydowałabym się na całą serię, nawet z uwzględnieniem mojego regionu, bo wciąż za mało o nim wiem. :)

   Usuń
 8. Wspaniała pozycja i jak sądzę rownie ciekawa dla rodziców jak i dzieci,bo uczycie się wszyscy,poznajecie te miejsca razem. Mam korzenie świętokrzyskie bo mój dziadek pochodził z tych okolic i sama muszę jeszcze wiele nadrobić zaległości o tym regionie. Mówiąc krótko z chęcią sqma bym przeczytała tą książkę, widzę w niej sporo rebusów,zagadek,labiryntów i łamigłówek,cudownie. Jak ja kochałam takie rzeczy w dzieciństwie.
  Bawcie się dobrze 😀

  OdpowiedzUsuń
 9. Wprawdzie książka dla dzieci, ale i dorosły wiele się z niej dowie :) Bardzo fajna publikacja, nauka przez zabawę :)
  Pozdrawiam, Agness:))

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubimy takie książeczki, przyjemne z pożytecznym :-)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam takie książeczki, świetnie zachęcają dzieci do poznawania okolicy. Jak będzie ich więcej to kupię zbiorczo i będziemy zwiedzać z dzieciakami. A jeszcze Gosia moja tak bardzo lubi kolorować :D

  OdpowiedzUsuń
 12. O ja Cię genialna sprawa. Też jestem ciekawa czy są inne regiony, bo bym kupiła :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Świetna pozycja dla dzieci, a to zadanie z kolorowanie pól według wzoru sama chętnie bym zrobiła - zamiłowanie do takich kolorowanek mam od dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Sama chętnie przeczytam. Do poznawania regionu idealna☺️

  OdpowiedzUsuń
 15. Uwielbiam takie książki!
  My Świętokrzyskie zaczynamy poznawać (mieszkamy w Lublinie). Na razie byliśmy w Sandomierzu, Zamku Krzyżtopór i na Górze św.Krzyża. W planach mamy Kielce, zamek w Chęcinach i jakieś fajne szlaki w górach Świętokrzyskich.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo fajnie wydana książka. Mam nadzieję, że powstaną kolejne o innych regionach Polski.

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo lubimy takie kreatywne zdobywanie wiedzy :) Mieliśmy podobną o górach, dzieci bawily się doskonale.

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo lubimy takie kreatywne zdobywanie wiedzy. Mieliśmy podobną o górach, dzieci były zachwycone.

  OdpowiedzUsuń
 19. Bardzo mi się podoba ta książeczka :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Świętokrzyskie to piękny region, a Kielcami jestem zachwycona. Kiedyś często bywałam, przynajmniej raz w miesiącu. Zawsze były to cudowne wyprawy :)

  OdpowiedzUsuń
 21. to bardzo fajny region, miałam okazję zwiedzić tam parę miejsc ;-)

  OdpowiedzUsuń
 22. Świętokrzyskie znam bardzo dobrze, bowiem pochodzę z tego regionu :) Książeczką jestem zachwycona i juz myślę, komu mogłabym ją kupić na prezent

  OdpowiedzUsuń