sobota, 18 kwietnia 2020

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków 2020

W 1983 r. Komitet Wykonawczy Międzynarodowej Rady Ochrony Zabytków (ICOMOS) ustanowił, a UNESCO wpisało do rejestru ważnych imprez o znaczeniu światowym Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków, który obchodzimy właśnie 18 kwietnia.

W tym roku, trudno było świętować bez spotkania z Przyjaciółmi, bez wspólnego wyjazdu w teren... A przecież zabytki mają szczególne znaczenie dla dziedzictwa kulturowego i każdemu z nas powinno zależeć na ich ochronie.
 
Kochaj to co robisz, a da Ci to radość (archeolog w terenie)
Jak co roku chcę podziękować tym, którzy dalej walczą o nasze wspólne dziedzictwo, o zabytki. Dziękuję tym, którzy współpracują ze służbami ochrony zabytków. Dziękuję moim nauczycielom oraz tym, którzy nieświadomie pokazują, jak należy dbać o zabytki, jak je chronić, jak zwalczać działania i ludzi, który im szkodzą lub je niszczą... 

Dziękuję mojej Rodzinie oraz moim Przyjaciołom i Znajomym. Takim przez duże "R", "P" i "Z". Za to, że mnie wspieracie i wierzycie we mnie. Za to, że jak tylko możecie pomagacie mi wytrwać, zwłaszcza w tych bardzo trudnych chwilach. DZIĘKUJĘ!!!
Czasami trzeba zawalczyć na najwyższym szczeblu
Dziękuję moim Policjantom, za to, że złapaliście bakcyla i walczycie o zabytki razem ze mną. Za to, że wyszukujecie w necie handlarzy zabytkami, poszukiwaczy i tych, którzy niszczą zabytki. Dziękuję, że pytacie i przyznajecie się do niewiedzy w tym zakresie, by po chwili poprosić o radę i naukę. Dziękuję, że każde moje zgłoszenie traktujecie poważnie i kiedy trzeba, razem  jedziemy odebrać to, co wyrwano nielegalnie ziemi... DZIĘKI CHŁOPAKI!!!

Życzę sobie i koleżankom i kolegom "po fachu", aby nigdy nie zgasła w nas pasja. Życzę nam sił i odwagi, a także by nie opuszczało nas poczucie humoru. Życzę nam, aby zawsze nasza praca sprawiała nam radość i dawała satysfakcję. A tak na koniec, życzę nam, aby wreszcie nas godziwie za tą służbę wynagradzano. Ponieważ nasza praca, to coś więcej, to służba, która trwa w każdym naszym działaniu.
Sukcesy bardzo podnoszą morale... Krzemionki na liście UNESCO!!! BRAWO MY!

7 komentarzy:

 1. Fantastycznie czytać o działaniu tak ważnym prowadzonym z taką pasją!

  OdpowiedzUsuń
 2. Z wszystkich tych słów przebija nuta wielkiej pasji, fantastycznie, kiedy pojawiają się w niej tak znaczące sukcesy. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzeba pielęgnować to co piękne w naszym kraju i czym możemy się pochwalić 😉

  OdpowiedzUsuń
 4. Super że są takie dni, ja bardzo cenię takie dobre dusze co dbają o dziedzictwo ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś obiecałam sobie, że odwiedzę wszystkie miejsca w Polsce, które są unikalne i warte ochrony, wyzwanie, które wciąż realizuję. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. uwielbiam celebrować takie dni, szkoda, ze jest ich tak mało i na razie nie sprzyjają okoliczności :<

  OdpowiedzUsuń