poniedziałek, 9 kwietnia 2018

Podzamcze Piekoszowskie

Rezydencja wojewody nadal jest okazała
Zwiedzając województwo świętokrzyskie, często zachwycam się pięknem miejsc, zabytków i przyrody. Wiele takich perełek można minąć. Warto wtedy zawrócić. Taki skarb znalazłam w Podzamczu Piekoszowskim. Tam gdzie droga w Podzamczu skręca ostro w prawo, za zakrętem znajdują się doskonale widoczne pozostałości pałacu. Polną dróżka można podjechać pod same ruinki i zaparkować auto.
Zapatrzeć się w tych ruinach nie trudno
Pałac wzorowany jest na kieleckim "zamku". Był on prawie wierną kopią Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach, co stara się wyjaśnić powszechnie znana legenda. Wzniesiono go ok połowy XVII w. Usytuowany na wzgórzu. Otaczały go podmokłe tereny, które z czasem osuszono i zamieniono na stawy. Stawy i mokradła pełniły funkcję wodnego systemu ochronnego. Architektonicznie założenie pałacowe pokazuje przemiany rezydencji zamkniętej w otwartą. Budynek pałacowy usytuowany był między ogrodem a dziedzińcem z podjazdem (otoczonym murem). Ufundowany był przez rodzinę Tarłów i pozostawał w ich rękach do 1842 r. Został opuszczony po pożarze około połowy XIX wieku. 
Niestety ruiny niszczeją coraz bardziej
Do dziś przetrwały mury obwodowe dwukondygnacyjnego pałacu z trój-kondygnacyjnymi wieżami w narożach. Wieże te pełniły dwie role: dekoracyjną oraz "mentalną", bo miały podkreślać "starożytność" rodowej siedziby.
Zasłuchana w legendę o białej drodze
Jesteście ciekawi legendy? Otóż wojewoda Tarło, uczestniczył w 1642 roku w przyjęciu z okazji ukończenia budowy kieleckiej rezydencji biskupów krakowskich. Zaprosił wtedy biskupa Jana Zadzika (ówczesnego wielkiego kanclerza), do siebie. Biskup znany był z pokpiewania ze swych gości. Zapytał więc wojewodę: "Pewnie sąsiad chce mnie pod włościańską strzechą ugościć?" Ten zaś z pychą odrzekł: "Proszę mi wierzyć, że podejmę waszą książęcą mość równie godnie i w siedzibie godnej jego ekscelencji. Przyjedziesz do mnie pierwszymi saniami."
Wojewoda jak rzekł tak uczynił. Budowa choć ruszyła bardzo szybko. Ukończono ją niestety nie na zimę, ale dopiero latem. Wojewoda był jednak zbyt dumny aby ponieść klęskę. Od granic wojewódzkiego majątku do bram pałacu biskup przejechał saniami... po drodze wysypanej białą solą.

Zapraszam Was na spacer po ruinach pałacu w Podzamczu Piekoszowskim...
 Ruiny zaczyna przejmować roślinność
 Lokalni "artyści" ozdabiają ściany pałacu
 Spójrzcie jakie wspaniałe sklepienie

24 komentarze:

 1. Pięknie! Aż zachciało się jechać na wycieczkę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam, chętnie podpowiem jeszcze kilka fajnych miejsc :)

   Usuń
 2. Moje klimaty!!! Jeśli będziesz w okolicach Sanoka to polecam zobaczyć ruiny Klasztoru Karmelitów Bosych. Pisałem o tym miejscu na moim blogu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne miejsce. Mogłaby tam powstać niesamowita sesja zdjęciowa. Ania

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię zwiedzanie takich miejsc: zamków, wież czy fortec. Szkoda, ze niektóre niszczeją i są pozostawione "same sobie". A można przecież choć w jakiejś części je odrestaurować, aby zaczęły tętnić życiem i wabić turystów. Ciekawe czy ruiny mają swojego ducha? :) Podobno każdy zamek go ma :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Lubię takie miejsca :) Niestety bardzo często są one zaniedbane:( A szkoda, bo to niezły kawałek historii. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zupełnie nie znam tego miejsca. Ale przyznam, że fajna miejscówka do zdjęć.

  OdpowiedzUsuń
 7. Moja mama uczy historii. Razem z rodzicami zwiedzałam zamki będąc dziewczynka i do tej pory ta miłość została 😄 teraz ja pokazuje je swoim dzieciom i chcę w nich zaszczepic te miłosc.

  OdpowiedzUsuń
 8. Wiele razy byłam w województwie świętokrzyskim, ale tego miejsca nie znam :) To wspaniałe, że umiesz wyszukać takie perełki! Polska jest piękna, warto ją zwiedzać.

  OdpowiedzUsuń
 9. totalnie uwielbiam ruiny, stare zamki i tego typu klimaty. Dla mnei troche daleko ale moze kiedys :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Szkoda, że takie fajne miejsce niszczeje :( To smutne. Ale moze ktoś się weźmie za renowację? Takie "podróże" to fajny pomysł na weekendy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam takie miejsca. Wpisuje je na listę miejsc do zobaczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam takie perełki. Wpisuje ją na listę miejsc do zobaczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Każdy kto pełnił funkcję wujta w tej gminie powinien się wstydzić. To kawał pięknej historii, którą jeszcze można zacząć ratować zanim będzie za późno. Młodzi zrobili sobie tam jak widać imprezownię i boisko do kosza. Żal na to patrzeć. Są niedaleko miejca jak choćby Chęciny, które są dowodem na to, że można i warto zająć się tym co stare i wartościowe. Apeluję do obecnego Włodarza Gminy Piekoszów. Proszę wreszcie zacząć coś robić w tym kieruku. To historia Naszej Gminy, Pańskiej Gminy

  OdpowiedzUsuń
 14. W pobliżu takich ruin, będących świadectwem dalekiej przeszłości, zawsze wpadam w zamyślenie, wyobrażam sobie obiekt w pełnej krasie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawe miejsce, warte zobaczenia :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Nigdy nie byłam w świętokrzyskim, muszę to wreszcie nadrobić.

  OdpowiedzUsuń
 17. Świętokrzyskie to dla nas póki co mało znane rejony - ale jeśli kiedyś w końcu tam dotrzemy to na pewno skorzystamy z Twoich rekomendacji :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Faktycznie. Dużo prawdy jest w powiedzeniu Cudze chwalicie swego nie znacie. Na mapie Polski można znaleźć dużo ciekawych zakątków.

  OdpowiedzUsuń