środa, 18 kwietnia 2018

Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków

Dziś moje małe święto. Przypomniał mi o tym Przyjaciel na cudownym spacerze po deptaku, wśród zabytkowych kamienic. Dziś Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Dlatego sobie i wszystkim Koleżankom i Kolegom pracującym na rzecz ochrony zabytków chcę złożyć szczere życzenia. 
Porozumienie specjalistów- najlepsze dla zabytków!
Niech przepisy nie robią z nas bezdusznych urzędników stukających pismo za pismem, siedzących 12 miesięcy za biurkiem. Niech nie zgaszą w nas pasji, dzięki której rozpoczęliśmy naszą życiową drogę i z odwagą wkroczyliśmy do służby. Tak, bo nasza praca jest przede wszystkim służbą. Służymy zabytkom, ludziom i przyszłym pokoleniom, które dzięki naszemu poświęceniu i pracy będą mogły cieszyć się śladami przeszłości, niebywałymi wytworami rąk naszych przodków. 
Praca w terenie to największa przyjemność
Szczególne słowa chcę skierować do środowiska archeo. Nie zamykajcie się na innych. Ludzie często patrzą na nas przez pryzmat popularnej serii filmów. A wystarczy porozmawiać. Wystarczy opowiedzieć i pokazać, ale żeby to zrobić trzeba wyjść z bezpiecznego gabinetu. Życzę nam zatem otwarcia się na otoczenie. Życzę nam bardziej przyjaznych przepisów, które pozwolą wyjść w teren. Życzę nam niezniszczonych obiektów, doskonale zachowanych nawarstwień kulturowych i spektakularnych znalezisk. Życzę właścicieli, którzy będą współpracować i dbać o zabytki, które posiadają. Życzę nam świadomości społeczeństwa, które pomoże nam zadbać o stanowiska archeologiczne. Życzę nam radości i satysfakcji z pracy, która zaczęła się od marzenia. 
Satysfakcja z pracy, która jest pasją i możliwość dzielenia się nią z innymi 
Dziękuję Tym, Którzy rozumieją i wspierają nas w naszej służbie. Dziękuję Społecznym Opiekunom Zabytków oraz Miłośnikom, których pasja pomaga nam monitorować zachowanie szczególnie cennych miejsc, stanowisk, zabytków. Dbając o naszą przeszłość, tworzymy przyszłość!
Mój osobisty sukces- ogrodzenie i oznaczenie osady w Kotlicach Starych. Duma mnie rozpiera!

23 komentarze:

 1. niesamowita pasja! cudownie mieć pracę którą się kocha i można jeszcze chronić w to co się wierzy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się i walczę o te nasze Polskie zabytki, chociaż czasami przepisy powalają mnie na kolana i sprawiają, że bezradnie rozkładam ramiona... Ale jest we mnie jeszcze na tyle dużo pasji, że łatwo się nie poddaję :*

   Usuń
 2. Kiedyś bardzo chciałam zostać archeologiem, uwielbiam kopać, szperać w historii i zabytki ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I kim w ostatecznym rozrachunku zostałaś? Zawsze ciekawią mnie takie wybory

   Usuń
 3. Mądry tekst, życzę szczęścia!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem przekonana, że gdybym zdecydowała się na studiowanie archeologii, moje doświadczenia zawodowe byłby bardzo intensywne, uwielbiam zaglądać przez dziurkę od klucza, w postaci zabytków, do przeszłości. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Iza ja uwielbiam moją pracę. Archeologiem postanowiłam zostać jeszcze w łonie Mamy ;)

   Usuń
 5. Oby wszyscy widzieli przynajmniej połowę tego, co Ty w otoczeniu jeśli chodzi o wartościowe z perspektywy czasu budynki i nie tylko one. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. To z jaką pasją opisujesz swoją pracę, przywraca wiarę w ochronę zabytków w tym kraju. Z

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wiesz, że walczę o każdy, choćby najmniejszy zabytek :*

   Usuń
 7. Cieszę się, że jesteś szczęśliwa robiąc to co lubisz.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jesteś niesamowita! Dzięki Tobie zaczęłam interesować się archeologią- jesteś moja inspiracją! Ania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O Ty szalona Kobieto! Pozdrawiam i ściskam serdecznie! :*

   Usuń
 9. Wiesz jak bardzo podziwiam Twój zapał i serce pełne pasji, której nic nie jest w stanie zgasić. Jesteś piękna! Trwaj w tym i opowiadaj nam o swojej pasji, o archeologii, o zabytkach!
  Bartek

  OdpowiedzUsuń