czwartek, 26 stycznia 2017

Rozwój społeczny Dziecka i 10 rzeczy, które Mu w tym pomogą

Dziecko to istota społeczna- od samego początku, bo rodzi się z potrzebą bycia z innymi ludźmi. Dziecko pragnie porozumiewać się z nimi i stać się częścią ich życia. My jako Rodzice, możemy pomóc w rozwoju społecznym naszych Pociech. Jak? Oto 10 rzeczy, które to zdecydowanie ułatwią:
Znalezione obrazy dla zapytania społeczeństwo
1. PRZYTULANIE
Nie od dziś wiadomo, że mimo iż Maluszek widzi i słyszy, na początku najistotniejszy jest dotyk. Tak zbiera swoje pierwsze doświadczenia i to właśnie przez skórę nawiązuje pierwszy kontakt ze światem. Takie okruszki najlepiej czują się w objęciach Rodziców, przy piersi Mamy. Ta bliskość jest dla Niego ważniejsza niż jedzenie!

2. UŚMIECH OPIEKUNA
Uśmiechnij się, nie czekaj na szczególnie szczęśliwy dzień. Uśmiechaj się do Dziecka od pierwszej chwili, kiedy tylko przyjdzie na świat. Zobaczysz jak szybko odwdzięczy Ci się maleńkim słodkim uśmiechem (już w 2 miesiącu życia)! To będzie wspaniały dzień, który wpisze się w zestaw wspomnień złotymi zgłoskami. Wcześniej mamy do czynienia z tzw. anielskim uśmiechem- jest niezależny od woli Dziecka, Jego usteczka układają się w coś na kształt uśmiechu, ale mimika ta nie wyraża uczuć Dziecka. Od tego wielkiego dnia poznasz to wspaniałe uczucie, kiedy Twój Maluszek będzie cieszył się na Twój widok. A więc uśmiechaj się tak często, jak tylko możesz, tak często jak się da!
Znalezione obrazy dla zapytania uśmiech
3. TWARZ MAMY
Tak już jesteśmy "zaprogramowani", że od chwili narodzin najciekawsze są dla nas twarze ludzkie. Wiadomo, że Noworodek na słabiutki wzrok, dlatego najlepiej widzi z bliska- kiedy jest karmiony, kiedy jest tulony, kąpany, obdarzany czułościami. Dzięki temu Maluszek przywiązuje się do Rodziców i powoli uczy się z nimi porozumiewać.
Znalezione obrazy dla zapytania bliskość
4. REAKCJA NA PŁACZ
Płacz to pierwszy sposób w jaki Dziecko komunikuje się ze światem. Nie potrafi w inny sposób powiedzieć, że coś jest nie tak, że jest Mu źle. REAGUJ!!! Reagując na krzyk Dziecka, pokazujesz Mu, że ma na kogo liczyć, że rozumiesz, że jest Mu źle i chcesz pomóc oraz że udało Mu się z Tobą porozumieć. Powodów płaczu może być wiele, ale pamiętaj aby nie zostawiać Dziecka samemu sobie- wywołasz w Nim poczucie bezsilności, niezrozumienia oraz osamotnienia.

5. ZABAWY SPOŁECZNE
Jak często bawiłaś się ze swoim Dzieckiem w "A ku-ku!"? Takie zabawy są bardzo istotne w rozwoju społecznym Dziecka. Dlaczego? Dlatego, że robicie coś razem, rozumiecie się, razem się z tego cieszycie. Takie zabawy uczą np., że kiedy znikasz z pola widzenia, nie znikasz wogóle.
Podobny obraz
6. PIERWSZE ROZMOWY
Gaworzysz z Dzieckiem? Ziewasz kiedy Ono ziewa? Marszczysz nos lub otwierasz usta kiedy Ono tak właśnie zrobi? I bardzo dobrze!!! Naśladowanie Dziecka sprawia, że wkrótce Ono zaczyna naśladować innych, a dzięki temu uczy się. Pamiętaj aby poczekać na odpowiedź Dziecka, kiedy coś do Niego powiesz. Nie ważne, że będzie to w Jego własnym bulgoczącym języku.
Około 7 miesiąca Maluszek zacznie aktywnie reagować na innych- będzie "zagadywać", "zaczepiać", wyciągać rączki. Nie pozostawiaj tych zaczepek bez odpowiedzi. Dziecko robi tak, bo bardzo Cię potrzebuje.

7. "SWOI" I "OBCY"
W życiu Maleństwa najważniejsi są Rodzice, najbliższa Rodzina. Ale nie wolno zapominać, że Dziecko potrzebuje też tzw. obcych, chociażby po to aby nauczyć się odróżniać jednych od drugich. Na początku będzie uśmiechać się do wszystkich, ale z czasem zauważysz, że nie rozdaje swoich uśmiechów już tak hojnie. To pozwoli Mu zrozumieć i wyrobić w sobie uczucia przywiązania i prawdziwej miłości do najbliższych.
Podobny obraz
8. WSPÓLNE POLE UWAGI
Kiedy pokazujesz coś Dziecku, Ono najpierw patrzy na Ciebie, a dopiero na tą rzecz. Gdy Maluszek pokazuje Ci zabawkę i tłumaczy Ci coś gaworząc, zerkasz na ta zabawkę i mówisz: "Tak, to jest miś, a to jest piłka". To bardzo ważne, co się dzieje. Razem patrzycie na to samo, dzielicie pole uwagi i emocje- porozumiewacie się!
Znalezione obrazy dla zapytania bliskość
9. OBSERWOWANIE DOROSŁYCH
Dzieci uwielbiają obserwować dorosłych. Wszystko je fascynuje. Z uwagą i skupieniem patrzą jak zamiatamy, głaszczemy zwierzęta, układamy książki, wieszamy ubrania- to wszystko jest takie niesamowite! Dzięki temu Dzieci uczą się. W niedługim czasie zobaczysz jak Pociech będzie tulić misie, zmieniać mu pieluszkę i karmić pluszaka.

10. POCHWAŁY
Dziecko, aby dobrze się rozwijać potrzebuje widzieć radość w oczach Rodziców i aprobatę swoich czynów. Uczy się co jest dobre, co złe. Uczy się, że warto powtarzać to co spotyka się z aprobatą Rodziców. Dzięki okazywaniu Dziecku uwagi, wie, że jest ważne dla Rodziców i przez nich kochane!
Znalezione obrazy dla zapytania puchar

3 komentarze:

  1. Dokladnie...nic dodać nic ująć warto poczytać i codziennie o tym pamiętać Monika Flok

    OdpowiedzUsuń
  2. Ważny tekst, oby Google wyświetlało go w wyszukiwarce! BRAWO! WG

    OdpowiedzUsuń