środa, 7 grudnia 2016

Co zrobić, aby różnica zdań nie przerodziła się w kłótnię

1. RADOŚNIE WITAJ RÓŻNICĘ ZDAŃ
Warto przypomnieć sobie stare powiedzenie: "Jeśli dwaj partnerzy zawsze się zgadzają, jest o jednego za dużo". Jeśli jest jakiś aspekt sprawy, o którym wcześniej nie pomyślałeś, może warto się zastanowić. Kiedy przeanalizujesz sprawę, może okazać się, że właśnie ta różnica zdań, wyrażana czasami bardzo "energicznie", może stanowić dla Ciebie okazję do poprawy. Może dzięki temu unikniesz popełnienia poważniejszego błędu.

2. NIE REAGUJ INSTYNKTOWNIE
Nie od dziś wiadomo, że naturalną reakcją na "atak" jest "obrona". Także w przypadku zaistnienia różnicy zdań. Próbujemy bronić własnych poglądów. Należy skupić się, być uważnym i zachować spokój. Warto kontrolować swoją pierwszą reakcję, która może okazać się najgorszą z możliwych.

3. POHAMUJ SWÓJ TEMPERAMENT
Pamiętaj że klasę człowieka często mierzy się tym, co wyprowadza go z równowagi i wywołuje agresję.
4. NAJPIERW SŁUCHAJ
Pozwól drugiej stronie wygadać się, Daj oponentowi skończyć. Nie przerywa, nie protestuj, bo to tylko wznosi mury, tworzy bariery. Postaraj się budować mosty porozumienia. Nie warto stawiać kolejnych przeszkód na drodze do kompromisu.

5. SZUKAJ PUNKTÓW WSPÓLNYCH
Nie szukaj różnic, a kwestii, w których zgadzasz się z oponentem. Skup się na nich.
6. BĄDŹ UCZCIWY
Jeśli zorientowałeś się, że w którymś miejscu popełniłeś błąd, przyznaj się do tego. Pomyśl jak bardzo rozbroisz tym przeciwnika, jak bardzo zmniejszysz jego zacietrzewienie.

7. PRZEMYŚL I PRZEANALIZUJ
Obiecaj oponentowi, że przemyślisz i dokładnie przeanalizujesz jego poglądy. Zrób to. Przecież może się okazać, że miał rację. Pomyśl o ile łatwiej jest przemyśleć sprawę i argumenty rozmówcy jeszcze raz, niż przeć na oślep, gwałtownie do przodu, aby w rezultacie doprowadzić do sytuacji, w której usłyszysz: "A nie mówiłem?" lub "Próbowałem Ci o tym powiedzieć, ale nie chciałeś słuchać".

8. PODZIĘKUJ ZA ROZMOWĘ!
I zrób to szczerze! Pamiętaj, że każdy, kto poświęca swój cenny czas na dyskusję z Tobą, ma takie same zainteresowania jak Ty. Nie chce więc Ci zaszkodzić, a raczej pomóc. Może się okazać, że przeciwnik jest w rzeczywistości przyjacielem.
9. DAJCIE SOBIE CZAS
Czas dla Ciebie i oponenta na dokładne przemyślenie omawianych zagadnień. Możesz zaproponować kolejne spotkanie w dogodnym dla Was terminie, co pozwoli Wam zastanowić się nad absolutnie wszystkimi argumentami, faktami. Dobrze się do tego przygotuj. Warto zadać sobie kilka trudnych pytań. Oto kilka z nich:
- Czy mój oponent miał rację? W całości, czy tylko częściowo?
- Ile jest racji w jego sposobie argumentacji?
- Co przyniesie moja reakcja? Rozwiąże problem czy doprowadzi do frustracji?
- Czy moja reakcja zbliży mnie z przeciwnikiem czy raczej zniechęci go do mnie?
- Czy wynik negocjacji pomoże mi zwiększyć uznanie, jakim cieszę się u ludzi, współpracowników, podwładnych?
- Wygram czy przegram? Jaką cenę przyjdzie mi zapłacić za ewentualne zwycięstwo?
- Czy jeśli nie będę nic mówił, nieporozumienie rozwinie się, a może wygaśnie samoistnie?
- Czy te negocjacje, trudna sytuacja stanowi dla mnie szansę? Jeśli tak to jaką?

4 komentarze:

 1. Dobre rady ale żeby jeszcze udało je się zastosować ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zawsze musimy zastosować wszystkie, choć to byłoby idealnym rozwiązaniem. Ważne by starać się walczyć z wizją kłótni. Konstruktywna wymiana zdań i opinii buduje więcej niż może się nam wydawać.

   Usuń
 2. swietne,ucze sie tego juz 5 lat:)Monika Flok

  OdpowiedzUsuń