wtorek, 14 czerwca 2016

Moja krew- Twoje życie.... Twoja krew- moje życieKochani dziś 14 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Krwiodawcy. 💙💛

Jak to wygląda? Jak to zrobić? Nie musisz bać się. W Centrum Krwiodawstwa uzyskasz odpowiedzi na wszystkie dręczące Cię pytania. Warto być odpowiedzialnym krwiodawcą, swiadomym tego co się robi. Cała procedura tak kwalifikacji, jak i donacji, skonstruowana jest tak, żeby krew od osób chorych na wszelkie choroby zakaźne nie była przetoczona. Ważne jest aby potencjalny dawca szczerz odpowiedział na pytania ankiety kwalifikacyjnej i współpracował z pracownikami centrum.
Proces kwalifikacji to:
1. ankieta epidemiologiczna
2. badanie lekarskie
3. badane przeglądowe w kierunku HIV, HCV, HBV i kiły.
Zapraszam Was na "spacer krwiodawcy"!

1. Sprawdź, w jakie dni i w jakich godzinach jest czynny punkt/stacja, w którym chcesz oddać krew Możesz również oddać krew w czasie akcji wyjazdowych mobilnych punktów poboru krwi tzw. krwiobusów. Najlepiej wybrać dzień, kiedy będziesz mógł wypocząć i wyspać się. Ja często oddają krew w poniedziałek, kiedy w niedzielę mogę położyć się wcześniej spać, jestem zrelaksowana.

2. Koniecznie zjedz lekki posiłek, Na 2 dni przed oddaniem krwi unikaj ciężkich posiłków i używek np. alkocholu. Pij dużo soków i wody. Unikaj nadmiernego fizycznego wysiłku.

3. Wchodzicie po lekkim śniadanku do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i idziecie do rejestracji. Tam dajecie dowód osobisty, w zamian po wprowadzeniu danych dostaniecie do wypełnienia ankietę. Jeśli chcesz oddać krew pierwszy raz warto zabrać ze sobą znajomego, który już oddawał krew- poczujesz się wtedy pewniej, łatwiej będzie pokonać stres ;)

4. Na początku ankiety znajdziecie INFORMACJĘ O CHOROBACH ZAKAŹNYCH DLA KRWIODAWCÓW. Jej treść wygląda tak:
"O czym musisz wiedzieć przed oddaniem krwi:
Twoja krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a kiłą, AIDS, żółtaczką zakaźną B lub C. Jeśli test wypadnie dodatnio nie zostanie przetoczona. Jednak przy każdej infekcji pomiędzy momentem zakażenia i chwilą, gdy staje się możliwe wykrycie go drogą badań laboratoryjnych, upływa pewien czas. W tym czasie w żadnym wypadku nie wolno oddawać krwi, ponieważ może być ona źródłem zakażenia, chociaż testy laboratoryjne są jeszcze ujemne. Nie oddawaj więc krwi, jeżeli przez ryzykowne kontakty lub zachowania naraziłeś/aś się na niebezpieczeństwo.
Ryzyko stwarzają:
1. Wcześniej lub aktualnie stosowane narkotyki w postaci zastrzyków.
2. Kontakty seksualne z osobami stosującymi narkotyki w postaci zastrzyków.
3. Kontakty seksualne z wieloma partnerami/partnerkami.
4. Kontakty seksualne z partnerem/partnerką, których znasz od niedawna.
5. Kontakty seksualne w celu zarobkowym.
6. Kontakty seksualne z osobami, u których testy w kierunku AIDS, kiły lub żółtaczki zakaźnej B lub C wypadły dodatnio.
Zdajemy sobie sprawę, że zadając te pytania wkraczamy w Twoją sferę prywatną. Jednak niewielkie ryzyko przeniesienia zakażenia drogą krwi można dalej zmniejszyć jedynie wtedy, gdy będąc dawcą dokładnie przemyślisz opisane tu sytuacje i skrupulatnie odpowiesz na postawione pytania. Twoje dane będą traktowane poufnie. Przy pozytywnych wynikach badań (wskazujących na infekcję) zostaniesz o tym powiadomiony/a przez lekarza."
Teraz kolej na pytania. Ile ich jest i czego dotyczą? Oto kilka przykładów:
- Czy już oddawał/a Pan/Pani krew? Jeżeli tak to w którym roku ostatnio? ……….
- Czy czuje się Pan/Pani obecnie zdrowy/a?
- Czy w ciągu ostatnich 7 dni przechodził/a Pan Pani jakieś zabiegi stomatologiczne?
- Czy w ciągu ostatnich 4 tygodni chorował/a Pan/Pani lub pozostawał/a pod opieką lekarza albo miał/a gorączkę powyższej 38 stopni? ……….
- Czy w ciągu ostatnich 3 dni przyjmował/a Pan/Pani Piroxicam (Felden), aspirynę lub jakikolwiek inny lek, którego składnikiem jest aspiryna?
- Czy w ciągu ostatnich 4 tygodni przechodził/a Pan/Pani szczepienia? Jeżeli tak, jakie? ………. Kiedy? ……….
- Czy zauważył/a Pan/Pani u siebie następujące objawy: a) nieuzasadniony spadek ciężaru ciała,
b) nieuzasadnioną gorączkę, c) powiększenie węzłów chłonnych?
- Czy choruje Pan/Pani bądź chorował/a na jedno z niżej wymienionych schorzeń, ewentualnie odczuwa lub odczuwał/a niżej wymienione dolegliwości?
a) choroby układu krążenia (nadciśnienie), dolegliwości ze strony serca, zawał serca, -duszność, udar mózgu Jeżeli tak, kiedy? ……….
b) choroby skóry, wypryski/wysypka, uczulenia, katar sienny, astma. Jeżeli tak, kiedy? ……….
c) cukrzyca, choroby krwi, przedłużone krwawienia, choroby naczyń krwionośnych, choroby nerek, choroby nerwowe, padaczka, nowotwór, gruźlica, choroby płuc, choroby tarczycy, choroby przewodu pokarmowego, mononukleoza, toksoplazma, kiła, rzeżączka, bruceloza. Jeżeli tak, kiedy? ……….
- Czy otrzymywał/a Pan/Pani transfuzje krwi?
- Czy Pan/Pani w okresie 01 stycznia 1980 roku do 31 grudnia 1996 roku przebywała łącznie przez okres 6 miesięcy lub dłużej w Wielkiej Brytanii, Francji lub Irlandii?
- Czy w ciągu ostatnich 28 dni przebywał Pan/Pani na terenach gdzie stwierdzono przypadki przeniesienia Wirusa Zach. Nilu na ludzi?
- Czy w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykonywano u Pana/Pani: endoskopię, artroskopię, cewnikowanie, gastroskopię, biopsję, inne zabiegi diagnostyczne, tatuaż, akupunktura, depilację kosmetyczną, makijaż permanentny, przekłuć uszu lub innych części ciała? Jeżeli tak, kiedy? ……….
- Czy Pana/Pani partner życiowy lub seksualny w ciągu ostatnich 6 miesięcy przechodził żółtaczkę?
- Czy przeczytał/a Pan/Pani „Informację o chorobach zakaźnych dla krwiodawców”?
- Czy kiedykolwiek zalecono Panu/Pani rezygnację z oddawania krwi?
- Czy w ciągu ostatnich 6 miesięcy lub od czasu ostatniego oddania krwi miał/a Pan/Pani przypadkowy kontakt z krwią ludzką lub narzędziami zanieczyszczonymi krwią ludzką?
Są też pytania tylko dla kobiet:
- Czy jest Pani obecnie w ciąży lub była Pani w ciąży w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub od czasu ostatniej donacji krwi? Jeżeli tak, proszę podać datę porodu: ……….
- Czy Pani miesiączkuje? Jeżeli tak, to, kiedy ostatnio? ……….
- Czy w latach 1965-1985 otrzymywała Pani zastrzyki hormonów w celu leczenia niepłodności?
Kiedy przebrniecie przez wszystkie pytania, wyrażacie zgodę na pobranie krwi oraz jej przetwarzanie. Pamiętajcie, że należy dokładnie przeczytać pytania i odpowiadać zgodnie z prawdą! Od Was również zależy bezpieczeństwo biorcy!

5. Teraz wezwą Was na podstawowe badanie krwi, które przede wszystkim wykaże poziom hemoglobiny. 

6. Wynik zinterpretuje lekarz podczas badania i podejmie decyzję o kwalifikacji, dyskwalifikacji czasowej lub dyskwalifikacji dożywotniej. W gabinecie sprawdzone zostaną jeszcze Twoja waga i ciśnienie,lekarz może zadać kilka dodatkowych pytań. Jeśli zostaniesz zakwalifikowany, dostaniesz "bilecik śniadaniowy".

7. Teraz czas na batonika i kawę/herbatę. Chwila relaksu przez oddaniem krwi.

8. To chyba najważniejszy punkt, bo teraz będziemy oddawać krew. Panie sprawdzą Twoje dane, Poroszą o umycie i zdezynfekowanie zgięcia łokciowego. Rozsiadacie się teraz na wygodnym fotelu. Najmniej przyjemne sekundy, czyli wkłucie i po bólu. Oddajecie krew. Brawo, właśnie zostałeś Honorowym Dawcą Krwi ^_^ Ile to trwa? Krew pełna 5-10 minut, osocze 30-40 minut, płytki krwi 50-90 minut. Po oddaniu krwi zastosuj się do poleceń personelu. Pora na 15 minut odpoczynku.

9. Odbierasz pudełko pełne czekolad, a czasami możesz też dostać drobny upominek, jeśli akurat przeprowadzana jest jakaś akcja.

10. Skorzystaj z dnia wolnego, jaki przysługuje Ci w dniu oddania krwi i unikaj nadmiernego obciążenia ręki, z której pobrano krew. Jedz regularnie posiłki, rozsmakuj się w czekoladach, które dostałeś. Pamiętaj, że oddanie krwi jest obciążeniem dla organizmu i musisz odpocząć. Unikaj tego dnia wysiłku fizycznego, obciążających prac domowych, nie zmieniaj nagle pozycji z leżącej na stojącą.

11. Jeśli przysługują Ci inne przywileje warto z nich skorzystać. W wielu miastach Krwiodawcy dostają np. darmowe przejazdy, wiele firm oferuje zniżki dla Krwiodawców np. pizzerie, restauracje, księgarnie. Dodatkowo przy rozliczeniu rocznym możecie odliczyć sobie odpowiednią kwotę od podatku jako darowiznę.

12. Możesz pękać z dumy!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz