wtorek, 31 października 2023

Torebek historia krótka

Jaki jest najbardziej rozpowszechniony element kobiecej garderoby? Torebka oczywiście! Śmiało można uznać ją za symbol kobiecości. Zdają się być akcesoriami, które towarzyszyły kobietom od zawsze. Za pierwsze torebki można uznać kawałki skóry przymocowane do kija, stanowiące prowizoryczny pojemnik na żywność, krzemienie i inne niezbędne drobiazgi. Koczowniczy styl życia zmusił ludzi do wynalezienia worka, który pomagałby w gromadzeniu jedzenia dla dzieci i krewnych. Co ważne, używali go również mężczyźni. Mamy dowody, że torebek używali Scytowie w V wieku, w formie worka noszonego na biodrach.
Torebki zawsze i do wszystkiego pasują- moje przyjaciółki od zawsze <3
 
Przypięta do pasa torebka była w starożytności symbolem wysokiego statusu społecznego posiadacza tejże. Egipcjanie przechowywali w nich kosztowności, a nosili ją u pasa lub na przedramieniu nawet biedniejsi ludzie. Niezwykłą miłością obdarzono torebki w tzw. wiekach ciemnych, czyli w średniowieczu. Wtedy też nadano im współczesny kształt. Najbardziej rozpowszechnionym wzorem była tzw. listonoszka, którą kobiety uwielbiają po dziś dzień. Używana była głównie przez bogatych kupców do przechowywania złota. Noszona była na pasku, często krzyżowo przez piersi. Kobiety nadal nosiły swoje torebki na biodrach, jako wyróżniający się element przy bogato zdobionym pasie. Dodano metalową ramkę, która powiększyła torebkę i jednocześnie wzmocniła jej konstrukcję. My, archeolodzy, na podstawie drobnych różnic w kształcie torebki i jej zawartości, potrafimy określić, czy należała ona do mężczyzny czy do kobiety.
Małe, duże, skromne, bogato zdobione- do wyboru do koloru
Torebka w średniowieczu była bogato zdobiona, przez co miała podkreślać bogactwo i wielkopańską pozycję swojego właściciela. Był to kunsztownie zdobiony woreczek na jałmużnę. Małe i delikatne torebki uchodziły za wytworne, a duże torby na ramię lub worki świadczyły o niskim statusie społecznym posiadacza, podkreślały, że musi on ciężko pracować- przenoszono w nich jedzenie lub narzędzia na organizowane co roku miejskie jarmarki.
 Nowa torebka zawsze wywoła uśmiech u kobiety
 Torebka idealna do pracy i nadal elegancka? Proszę bardzo!
W XVI wieku damskie stroje stały się bardziej obszerne. Wtedy to powstały tzw. sweet bags- malutkie torebeczki, które ukrywano pod halką na biodrach. Ich zadaniem było przede wszystkim neutralizowanie nieprzyjemnego zapachu. Mężczyźni zrezygnowali z dodatkowych woreczków na rzecz kieszeni. W XV w. podarunkiem ślubnym stały się bogato zdobione torebki damskie. Im bardziej ozdobna była torebka tym wyższy status społeczny miała mieć jej właścicielka. Przeważnie ozdobami takiej torebki były ręcznie wyszywane hafty.
Kocham torebki vintage!
Podoba się Wam ta torebka? Dostępna jest w wielu wersjach kolorystycznych 

 Kiedy przyjrzymy się obrazom z XVIII wieku, dostrzeżemy na nich kobiety z niewielkimi torebeczkami w dłoniach lub zawieszonych na pasku/ łańcuszku na nadgarstku. Nazywano je śmiesznotkami (ridiculus) i najczęściej skrywały puderniczki i lusterka. Brytyjski tygodnik Imperial Weekly Gazette drwił: „Podczas gdy mężczyźni mają ręce po to, aby wkładać je do woreczków (kieszeni), kobiety mają woreczki (torebki), aby je nosić w rękach”.

Rewolucja przemysłowa przyniosła dynamiczny rozwój technologii, rozwijał przemysłu i liczne fabryk. Postęp szybko zagościł w modzie damskiej, dzięki czemu torebki damskie stały się znacznie popularniejszym i powszechniejszym towarem. Torebka przeszła metamorfozę. Producenci zaczęli przywiązywać wagę do detali- na popularności zyskały łańcuszki, zapięcia na zatrzaski, haczyki i koraliki. Zawartość torebki stała się osobistą, intymną sprawą kobiety. Mężczyźni, którzy do tej chwili nosili pieniądze i wachlarze swych dam, zostali z tego obowiązku zwolnieni dzięki praktycznym i przemyślnym torebkom.

Nie długo potem pojawiło się zapotrzebowanie na wytrzymałe kufry podróżne z uchwytami do noszenia. Wtedy też wykonano pierwszą torebkę ze skóry, która posiadała charakterystyczne zapięcie i przegródkę na bilety, a wyglądem przypominała mały kuferek.
Klasyczna, elegancka, skórzana torba
Niewielka, na cieniutkim pasku, zawieszana przez ramię- torebka idealna na spacer czy wyjście z koleżankami
Sprawdźmy czy to na pewno złoto ;)
Jedna z moich ulubionych torebek u Agnieszki- pasuje do pracy i na spacer, do sukienki i do jeansów, na zakupy i plotki z Przyjacielem
Co roku producenci prześcigają się w pomysłach na nowe fasony torebek. Kobiety zwracają uwagę na jakość wykonania torebki, użycie wysokogatunkowych materiałów do ich produkcji i niebanalnych fasonów. Jest czym wybierać! Mamy do wyboru małe torebeczki damskie kopertówki, listonoszki na ramię, praktyczne torby shopper bag, torebki kuferki i oczywiście torby worki. Korzystaj z tej różnorodności, nawet kiedy szukasz taniej torebki masz szansę na znalezienie idealnej. Trendy się zmieniają, ale należy pamiętać, że rzeczywista moc torebki i jej właścicielki tkwi w jej solidności, dyskrecji i uroku.
Torebka, z którą nie mogłam się rozstać
Kolorowe "maleństwo"
Z ptaszkami i pszczółkami też coś znajdziecie
Jak nie uwielbiać takiej pięknej torebki?
Urocza mała czarna torebeczka z pszczołą
Skromna i piękna torebka
Dokładnie ta sama torebka, tylko w innej wersji kolorystycznej
Kto powiedział, że do biura pasuje tylko ciemna torebka?
Blink- blink- błyszczące torebki na specjalne okacje
Kobiety lubią błyszczeć
Soczyste kolory królują w torebkowym świecie od kilku lat
Różne zamknięcia- każdy znajdzie  coś dla siebie
To maleństwo skradło moje serce i pasuje do mojej jesiennej stylizacji
Portfele- małe i duże, błyszczące i matowe- nic tylko wybierać!
Eleganckie portfele dla każdej kobiety
Twoja torebka może mieć Cię na oku ;)
Wszystkie torebki i portfele z tego posta znajdziecie u przemiłej Agnieszki, w Galerii Planty, na stoiskach 25 i 36. Dziękuję Aguś za pomoc w realizacji tego "torebkowego szaleństwa".

U Agnieszki każdy znajdzie coś dla siebie- Panie i Panowie, młodsi i starsi. 
 
 
POLECAM!!!

9 komentarzy:

  1. Torebki świetne, ale przede wszystkim urzekła mnie ich historia 😍 podałaś całe mnóstwo ciekawostek w tak fajny sposób, że od razu chciałabym czytać o kolejnych elementach ubioru ☺️ Nika z Miasta Sawy

    OdpowiedzUsuń
  2. Widzę, że różnorodność torebek jest tam naprawdę ogromna!

    OdpowiedzUsuń
  3. Torebek w damskiej garderobie nigdy dość, zawsze potrzebne do nowej stylizacji, choć klasyka pomaga w ograniczaniu torebkowych wydatków.

    OdpowiedzUsuń
  4. O taaak, to zdecydowanie raj dla Ciebie, bo uwielbiasz torebki. Ale i ja coś bym dla siebie znalazł- jakąś aktówkę. Z.

    OdpowiedzUsuń
  5. Ale fajnie opisałaś to wszystko. Nie zdawałam sobie sprawy, że takie zmiany zachodziły w niby zwykłej torebce. Patrycja

    OdpowiedzUsuń
  6. Czyli historia zatoczyła koło- na początku worek na potrzebne rzeczy, później symbol statusu, a teraz znów worek na graty. Pomijając oczywiście te malutkie "wyjściowe". Fajnie napisane. Daria

    OdpowiedzUsuń
  7. Tez kocham torebki i mam ich ogromna ilość, ale nie znałam ich historii. Kto by przypuszczał, że jest tak interesująca. Jola

    OdpowiedzUsuń
  8. Bez torebki żadna kobieta nie wyobraża sobie normalnego życia. W sumie to i niektórzy panowie też po nie sięgają 🙃
    Przy takim wyborze miałabym kłopot z decyzją, po którą sięgnąć.

    OdpowiedzUsuń
  9. Koszulki Basic kupuję w hm bo wiem które są ok. Często koszulki po kilka sztuk różnych kolorów ale w tym samym fasonie. Buty to już absolutnie jakość nie ma sensu kupowania słabej jakości. No i tak jakoś. Nie kupuję bez sensu bo coś mi się podoba. Jak coś mi się podoba stosuję sposób trzech dni. Jeśli po trzech dniach nadal mi się podoba to kupuje. Ale zwykle trzeciego dnia już się okazuje że nie jest takie fajne.Zwykle jednak nowe rzeczy ale mam trochę perełek z drugiej ręki. Staram się nie przesadzać. To co mi potrzebne i tyle. Jak kupuję coś nowego w lepszej jakości to stare oddaję.

    OdpowiedzUsuń