środa, 15 stycznia 2020

Biblia Młodych. Opowieści ze Starego i Nowego Testamentu

Zazwyczaj Biblia dla Dzieci oznacza "skróconą" wersję Pisma Świętego. Nie tym razem. Jak to? Zapraszam na recenzję.
Biblia Młodych. Opowieści ze Starego i Nowego Testamentu
Kilka danych technicznych:
Tytuł: Biblia Młodych. Opowieści ze Starego i Nowego Testamentu
Autor: Antoni Długosz (biskup)
Ilustracje: Mateusz Bednarz
Oprawa: twarda
Rok wydania: 2016
Wydawca: Biały Kruk
Liczba stron: 128 i 160
Format: 21 x 26 cm
Wiek: nie wskazano
Cena wydawcy: 39 zł

 Refleksie są wyróżnione w tekście
Zdecydowana większość Rodziców z praktykujących rodzin katolickich zna lub kojarzy autora, biskupa Antoniego Długosza z różnych programów telewizyjnych, książek oraz spotkań katechetycznych. Często nazywany jest "biskupem od dzieci". Jest przez Dzieci i młodzież bardzo lubiany, wzbudza ich zaufanie, chcą oni go słuchać. Jego słowa trafiają w małe i młodzieńcze serca.

Jeśli chodzi o książkę, ogromnym plusem jest twarda, gruba oprawa. Częste zaglądanie do książki nie wpłynie znacząco na jej wygląd. Podoba mi się wybór papieru w matowej formie i gramaturze 140. Czytanie wieczorem przy sztucznym świetle nie męczy oczu. Czcionka jest w "wyważonej" wielkości- odpowiedniej tak dla Dzieci, jak i Rodziców. Jeśli w tekście pojawiają się cytaty z Pisma Świętego, wyróżnione są kolorem i nieco mniejszą czcionką. Na końcu każdej opowieści znajduje się modlitwa lub "mini kazanie", propozycja konkretnego postanowienia związanego z danym rozważaniem.
 Niektóre ilustracje zajmują prawie strony
Co z tym tekstem? Tak jak już wspomniałam cytaty z Pisma Świętego są zaledwie częścią opowieści. W książce znajdziecie aż 51 tematów biblijnych. Biskup Antoni w przystępny dla Dzieci i młodzieży sposób omawia je, odnosząc się do codzienności. Stara się przybliżyć Biblię i dostosowuje narrację do wieku odbiorców. Podoba mi się to, że nie przedstawia Pisma jak baśni o wyimaginowanych bohaterach za siedmioma górami i tyloma też rzekami. Snując opowieść używa czasu teraźniejszego, traktuje Biblię jak żyjącą księgę, którą czytać powinniśmy do końca życia.

Ilustracje są prowadzone łagodną kreską. Część z nich zainspirowały zdjęcia z Ziemi Świętej. Są doskonałym uzupełnieniem opowieści biskupa Długosza. Część z nich przedstawia postacie i wydarzenia biblijne, część współczesność.


Biblia to nie tylko historia, to również współczesność
Dla kogo jest książka biskupa Długosza? Dla wszystkich. Dla Dzieci, dla młodzieży, ale i dla dorosłych. Pozwala zrozumieć, że mimo iż wydarzenia historyczne przeminęły, to Biblia nie jest jedynie wspomnieniem. Podpowiada czytelnikowi, że przedstawione w niej misterium nadal trwa, a Chrystus pisze historię Zbawienia naszym życiem. Polecam Wam zagłębić się proponowanych modlitwach i rozważaniach. 

Książka będzie idealnym prezentem. Może na Święta lub Komunię? A może tak po prostu? Dla nas wieczory to teraz codziennie jedna opowieść.

14 komentarzy:

 1. Ciekawy pomysł, zwłaszcza dla osób, które chcą zacząć przybliżać dzieciom kwestie związane z wiarą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama pamiętam, że mój kontakt z Biblią czy religią zaczynał sie od takich książeczek jak ta. Miałam Biblię w obrazkach dla najmłodszych i serię Przyjaciele. Świetne były!

  OdpowiedzUsuń
 3. Kupię dla Teodora, starszy syn odmówił chodzenia na religię, więc to on przecieraszlaki w domu, myślę, że takie przedstawienie powinno mu się spodobać. Mamy Biblię dla dzieci jeszcze z czasów mojego dzieciństwa, ale delikatnie mówiąc jest zbyt dosłowna, po pierwszych kilku opowieściach sama miałam dość mordów i innych tragedii

  OdpowiedzUsuń
 4. Biblia to jedna z najlepszych książek, tylko trzeba umieć ją czytać. Taka wersja dla dzieci jest dla nich łatwiejsza do przyswojenia.

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo lubię te dziecięce wydania biblijne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajna propozycja również na roczek dla maluszka.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mamy bardzo podobna od innego wydawnictwa

  OdpowiedzUsuń
 8. Zastanawiam się nad tym wydaniem dla mojego przedszkolaka. Może się skuszę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja wybrałabym taką propozycję właśnie jako komunijny prezent.

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajnie, że są takie piękne pozycje.

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo fajne są Biblie dla dzieci. Sama jako dziecko o takiej marzyłam. Lubiłam czytać Biblię kiedy byłam u kuzynki. Za to cieszę się, że moje dzieci mają Biblię dziecięcą.

  OdpowiedzUsuń
 12. My nie jesteśmy praktykujący, więc propozycja raczej nie dla nas - ale na prezent dla kogoś mogłaby być dobrą opcją.

  OdpowiedzUsuń
 13. Na prezent dla kogoś z okazji chrzcin czy komunii to świetna opcja.

  OdpowiedzUsuń
 14. To dobra propozycja na wprowadzanie dziecka w świat wiary.

  OdpowiedzUsuń