piątek, 21 kwietnia 2017

Mali ekolodzy

Jak wychować małego ekologa? Rzecz w tym, aby Maluch potrafił nie tylko odróżniać pojemniki na plastik od tych na szkło czy papier. Chodzi tez o to, aby Dziecko wyrosło na wrażliwego, odpowiedzialnego i dbającego o naturę człowieka! Dziecko, które od początku będzie rosło w atmosferze szacunku do przyrody, nie będzie widziało problemu w segregowaniu śmieci, gaszeniu światła, wyciąganiu ładowarek z gniazdka czy zakręcaniu wody podczas mycia ząbków. Takie Dziecko jest odpowiedzialne i pełne empatii. Potrafi walczyć o swoje zdanie, popierając je argumentami, dba o ważne dla siebie sprawy. Samo decyduje o sobie, nie pozwala aby ktoś robił to za Nie.
Podobny obraz
WRAŻLIWOŚĆ
Nauka wrażliwości to rzecz podstawowa. Dziecko musi wiedzieć, że słabsi potrzebują opieki silniejszego, powinno też umieć przejąć się cudzym losem i współczuć innym. Przecież, to ż jest małe nie oznacza, że nie może pomagać- może ponieść siatkę z jabłuszkami, kiedy wracacie ze sklepu, dokarmiać zimą ptaszki, pomóc w porządkach na działce czy nawet wokół bloku!

EMPATIA
Dzieci eksperymentują- to naturalne i oczywiste, bo pozwala im się prawidłowo rozwijać i poznawać świat. Ale musi znać granice. Tak jak zabraniasz Dziecku kopać ludzi w autobusie czy zakładać nogi na stół, albo wkładać małe paluszki do Twoich oczu, musisz tę samą zasadę stosować w odniesieniu do przyrody. Maluch nie może rozdeptywać dżdżownic czy ślimaków po deszczu. Nie może łamać gałęzi drzew czy krzewów. To nauczy Je dbać o słabszych, brać za nich odpowiedzialność.
Podobny obraz
BEZ STRASZENIA
Opowiadanie o tonach śmieci zasypujących nasze domy i miejscowości czy brak wody pitnej może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego. Zastanów się, czy nie lepiej opowiadać o pięknie planety, na której żyjemy? Czy nie lepiej pojechać za miasto, pójść do lasu i wspólnie poszukać nieznanych roślinek? A może razem zrobicie atlas roślin i zwierząt, które spotkacie? Trawkę możecie zerwać i przykleić, a zwierzątka i inne rośliny wspólnie narysować. A ile pięknych zdjęć można zrobić na takim spacerze- wspaniała pamiątka, tyle wspomnień i nauka przez zabawę!

KONSEKWENCJA
Jeśli czegoś się podejmiesz, sumiennie wypełniaj związane z tym obowiązki! Nie zapomnij nasypać ziarenek do ustawionego przed oknem karmnika. Jeśli zasadziliście pomidorki, dbajcie o sadzonkę, aby później móc cieszyć się smacznościami! Jeśli założycie przydomowy ogródek, dbajcie o niego, podlewajcie, plewcie, aby w konsekwencji móc cieszyć się jego pięknem! Dziecko musi widzieć Twoje konsekwentne postępowanie, zaangażowanie i systematyczność, aby nauczyło się tego samego! Zrozumie, że życie to proces, o który trzeba dbać!
Zdjęcie użytkownika Po prostu MAMA.
DOBRY PRZYKŁAD
Aby czegokolwiek wymagać od Dziecka, samemu trzeba dawać dobry przykład! Zacznij od małych rzeczy jak gaszenie światła, używanie toreb materiałowych, zamiast plastikowych jednorazówek, dbaj o zwierzęta i rośliny. "Przecież tu i tak nie ma trawy"- mówisz idąc wydeptaną ścieżką. Właśnie... rosłaby tu trawa, gdyby ludzie jej nie wydeptali- od tego masz chodnik tuż obok! Na prawdę kosz jest tak daleko, że musisz rzucić tu ten papierek? A w lesie nie ma koszy? Cóż, włóż papier do kieszonki i zanieś do domu. Nie bądź jeleń- szanuj zieleń!!!

EKO OPOWIADANIA
Dlaczego pietruszka jest biała a marchewka pomarańczowa? Dlaczego jaskółki odlatują jesienią a gęsi latają w kluczu i dlaczego kluczu, skoro wcale go nie przypominają kiedy widzimy je na niebie? Dlaczego bociany wracają zawsze do tego samego gniazda? Dlaczego niedźwiedź zasypia na zimę? I czy to prawda, że wiewiórki mają słabą pamięć? Znacie odpowiedź na te pytania? Może trzeba poszukać odpowiedzi na te i inne pytania? Może odpowiedzi zaskoczą nie tylko Małego Odkrywcę?Spróbujcie- to może być niesamowita zabawa!
Zdjęcie użytkownika Po prostu MAMA.
KURA! KRÓWKA!!! WIDZISZ?
Zobaczyć znaczy uwierzyć! Wyjedźcie na wieś. Niech Dziecko nakarmi kury, zobaczy jak doi się krowę, zerwie trawę dla królików. Pobiegajcie boso po trawie, zbierzcie samodzielnie owoce i warzywa. Przeżycia niezapomniane- GWARANTOWANE!!!
Zdjęcie użytkownika Po prostu MAMA.

2 komentarze:

  1. Bardzo dobry wpis! I bardzo potrzebny. Sami nastawiliśmy się na ekologię i szukamy teraz produktów ekologicznych, najlepiej z terenu świętokrzyskiego. Jeśli masz coś ciekawego podrzuć namiary ;) Agata i Tomek z Krzysiem

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajny tekst, a zdjęcia z drewnianymi schodami i ze zbożem wymiatają!

    OdpowiedzUsuń