niedziela, 5 marca 2017

Wapń nasz powszedni

Wapń jest odpowiedzialny za prawidłową mineralizację kości, o to aby były mocne, nie łamały się bez powodu. Ważny jest dla mocnych zębów, wpływa na właściwą pracę układu nerwowego, na krzepliwość krwi, na stan mięśni oraz gospodarkę hormonalną. A Dzieci w Polsce mają duże niedobory wapnia.

GDZIE GO ZNALEŹĆ?
Najwięcej wapnia znajdziemy w mleku i produktach mlecznych (wchłania się on w ok 80% do naszego organizmu). Duże ilości są również w rybach, orzechach, fasoli, soi oraz w produktach, które zostały o wapń wzbogacone.
Podobny obraz
WAPŃ I WITAMINA D, CZYLI DOBRANA PARA
Najczęściej specjaliści mówiąc o niedoborach wapnia, jednym tchem wymieniają również witaminę D. Wspomaga ona wchłanianie wapnia, a więc jest niezbędna w organizmie, aby dostarczony mu w żywności wapń spełnił swoją rolę. Organizm sam potrafi ją wytworzyć, wystarczy wystawić się na działanie promieni słonecznych. Spacer w blasku wiosennego słoneczka to zdecydowanie dobre rozwiązanie, bo już piętnastominutowy spacer pobudza produkcję witaminy D. Niestety w naszej strefie klimatycznej to nie wystarczy, więc najczęściej potrzebna jest suplementacja. Zawsze róbcie to pod kontrolą specjalisty! Naturalnie występuje przede wszystkim w tłustych rybach.

ILE?
Jaką ilość wapnia należy dostarczyć Dziecku? Dzieci w wieku 1-3 lata potrzebują go 800-1000 mg na dobę, 4-9 lat- 800 mg. To ok 3-4 szklanek mleka. Pamiętaj, że możesz go zastąpić jogurtem czy kefirem, 2 plasterkami żółtego sera (uważaj, jest tłusty i słony!), 2 trójkącikami serka topionego lub ok 10 dag migdałów. A co z niemowlakami? Spokojnie- te karmione piersią dostają go od Mamy, a karmione mieszanką ciągną go z butli ;) Ich potrzeby są w pełni zaspakajane.
A co z twarogiem? Nie jest on dobrym źródłem wapnia, ponieważ jego zdecydowana większość zostaje w serwatce. Ale nie unikaj go, bo jest pyszny, Dzieci go lubią i chętnie zjadają. Wzbogać go o wapń, mieszając go z jogurtem podczas przygotowania go do np. naleśników.
Znalezione obrazy dla zapytania szklanka mleka
NIE LUBIMY MLEKA
Co wtedy robić? Dobrym sposobem jest podanie nielubianego produktu w inny sposób. Możecie razem pojechać na zakupy- niech Dziecko samo wybierze kubeczek, z którego będzie pić tylko mleczko. Dzieci uwielbiają pić przez kolorowe słomki- działają cuda, zwłaszcza jeśli ozdobione są np owocami lub zwierzątkami. Kupisz je w wielu sklepach, za nieduże pieniądze. Warto spróbować!
Czasami Dzieci nie chcą pić ciepłego mleka. Nie zmuszaj do tego Dziecka. Sama nie przepadałam za ciepłym mlekiem, wolałam takie w temperaturze pokojowej, gorące wywoływało odruch wymiotny. Podaj Dziecku mleko schłodzone lub w temperaturze pokojowej.
Razem możecie zrobić kakao, budyń czy koktajl mleczny. Zabielaj zupy jogurtem, dodawaj mleko do ziemniaków, naleśników, postaw na mleczne desery.

UCZULENIE?
Dieta bezmleczną może zostać wprowadzona tylko i wyłącznie przez lekarza!!! Wytłumaczy Ci on co podawać, aby nie doprowadzić do niedoborów wapnia w małym organizmie. Jeśli jesteś w takiej właśnie sytuacji, pamiętaj, że Dziecko powinno być pod stałą kontrolą lekarza- pediatry lub alergologa! O alergologu możecie poczytać klikając TUTAJ

Podobny obraz

3 komentarze:

 1. U nas młodsza bardzo lubi pić mleko w temperaturze pokojowej ;) starsza woli naleśniki, budyń itd za samym nie przepada nawet kakao odpada :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy lubi coś innego. Ja do tej pory nie umiem wytłumaczyć Rodzicom, że zagotowane mleko mi nie smakuje ;)

   Usuń
 2. Uwielbiam mleko w kazdej postaci statsza tez6lubi a mlodsza kakao i budyn

  OdpowiedzUsuń