wtorek, 8 grudnia 2015

Kocham, więc... czytam

Kiedy byłam jeszcze w ciąży, wyjęłam z dolnych szafek moje stare książki z bajkami i ustawiłam na półce. Powoli dochodziły kolejne książki i książeczki. Czytałam Synkowi, kiedy rozwijał się we mnie- słuchał wtedy moich "dorosłych" lektur, najbardziej lubiliśmy "Mistrza i Małgorzatę" ^_^


Codzienne czytanie Dziecku:
- jest łatwe i nie sprawia problemu nam dorosłym, bo przecież każdy z nas potrafi czytać, prawda?
- jest inspirujące, podrzuca pomysły na nowe zabawy, pobudza wyobraźnię
- nic nie kosztuje- wystarczy skorzystać z biblioteki
- zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne Malucha, Dziecko czyje się ważne i kochane.
- wspiera rozwój psychiczny, intelektualny i społeczny. Książki budują mocne poczucie własnej wartości i wiarę w siebie.
- głośne czytanie buduje mocną więź między rodzicem i dzieckiem. co jest warunkiem, by mogło wyrosnąć na zdrowego emocjonalnie i dojrzałego człowieka.
- Dziecko poznaje, uczy się, wzbogaca swoje słownictwo. Dzięki temu używa bogatego, pięknego języka, prowadzi ciekawe konwersacje. Dzięki czytaniu z Dzieckiem pojawia się u Niego łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny i obrazowy, a to atuty zdecydowanie nie do przecenienia!
- uczy systematyczności i dbałości o rzeczy- przecież nie zasiądziemy do książki z brudnymi rękoma, nie będziemy jej malować, nie możemy jej porwać- zwłaszcza jeśli jest z biblioteki
- pomaga w "problemach" wychowawczych
- przynosi ogromną radość, zwłaszcza kiedy staje się wieczornym rytuałem. Samo przygotowanie miejsca do czytania może być wspaniałą zabawą
- pozostawia cudowne wspomnienia
Pamiętacie czytanie bajek z Waszego dzieciństwa? Było cudownie, prawda? Teraz Rodzice na starcie dostają książeczkę dla Pociechy, jeszcze w szpitalu- jedni korzystają, inni niestety nie, a szkoda, bo warto! Zdecydowanie popieram akcję Cała Polska Czyta Dzieciom i zapraszam Was na stronę projektu gdzie znajdziecie wiele informacji i inspiracji. 


Nasze pierwsze książeczki, to obrazkowe "piszczki", które Synek zabierał często do kąpieli. Opowieści o czystym nosku Foczki Afrinki pomogły w codziennej pielęgnacji małego noska i przełamaniu oporu do inhalacji. Oto kilka z naszych "piszczków"
Synek polubił też grube strony serii książeczek mini Cotkotu. Wesołe rymowanki pomagają w zapamiętaniu nowych słów. 


U nas w domku są książki w kilku językach: polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim. Synek uwielbia słuchać rosyjskich bajek. Ostatnio w bibliotece udało się nam dostać książki z bajkami z krajów należących do Radzieckich Republik Radzieckich- cudownie się ich słucha i przyjemnie czyta! Polecam! Poszukajcie w Waszych lokalnych bibliotekach takich perełek!


Pochwalcie się Waszymi zbiorami! Macie ulubione bajki, opowiadania? Czytacie tylko po polsku czy tez w innych językach?


 A teraz niespodzianka! Konkurs i bardzo proste zasady!
- obserwować Po prostu MAMA
- udostępnij post o czytaniu na swoim profilu
- zaproś przynajmniej 1 znajomego do zabawy 
- Dla osoby, która do 15.12.2015 r. poda najwięcej tytułów wyślę książkowa niespodziankę! 

Powodzenia!
1.
 2.
 3.
 4.
 5.
 6.
 7.
 8.
 9.
 10.

10 komentarzy:

 1. U nas ksiazek z miesiaca na miesiac przybywa ale teraz zamiast czytac musze opowiadac bajki z pamieci;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas cięgle przybywają nowe pozycje, kolekcja się powiększa. Młody próbuje sam "czytać" i niejednokrotnie mamy niezły ubaw :D

   Usuń
  2. Mieliśmy też kilka podwójnych książek, więc wymieniliśmy się z innymi, którzy mieli podobnie, część rozdaliśmy... Część poszła do biblioteki publicznej, dzięki czemy mamy mega rozszerzone konto z 5 do 15 pozycji jako przyjaciele biblioteki :D

   Usuń
 2. U nas ksiazek z miesiaca na miesiac przybywa ale teraz zamiast czytac musze opowiadac bajki z pamieci;)

  OdpowiedzUsuń
 3. u nas też książeczek masa, z biblioteki mało już wypozyczamy bo w domu dużo książek. szkoda że taki super konkurs przegapiliśmy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będą następne :) My dzielimy się, jeśli mamy podwójne, często wymieniamy z innymi Mamami, część oddajemy do biblioteki właśnie :)

   Usuń
 4. Uwielbiam ksiazeczki, mamy ich potezny zapas:) Nie moge sie doczekac az pojade do Polski i odwiedze ksiegarnie. 😀😇😇

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety jak byłam mała nie było czegoś takiego jak czytanie z rodzicami bajek, więc ja postanowiłam z mężem że u nas będzie inaczej. I czytamy z naszym skarbem z czego płyną same korzyści, oprócz czasu który możemy spędzić wspólnie, rozwija się jego wyobraźnia i jest naprawdę rezolutnym i rozumnym małym człowiekiem. Był okres gdzie książki były beeeeee, ale na szczęście to było chwilowe. W domu mamy małą księgarnie. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moi Rodzice czytali mi, kiedy byłam mała. Później troszkę się wycwanili i kupili kasety z czytanymi bajkami i puszczali nam je każdego dnia wieczorem. Dziś ja czasami korzystam z audiobooków, kiedy gardło już wysiądzie lub kiedy prowadzę auto.

   Super, że macie dużo książek. Dom bez książek jest pusty, nudny i bez wartości- tak mi ktoś kiedyś powiedział i stwierdzam, że miał rację!

   Gdybyście mieli coś w 2 egzemplarzach lub coś "na zbyciu" my zawsze chętnie przygarniemy i odwdzięczymy się :)

   Usuń