środa, 4 września 2019

Czy w ciąży mogę?

Kosmetyki i zabiegi w gabinetach kosmetycznych są coraz skuteczniejsze. Ale wiele z nich wnika w głębokie partie skóry, więc przyszłe Mamy zastanawiają się, czy są dla nich i ich Maleństwa bezpieczne. Większość producentów na etykietach, czy instrukcjach nie umieszcza ostrzeżeń, zakazów ich stosowania przez kobiety ciężarne. Niby nie ma zakazów, ale... no właśnie, ale czy oby na pewno w ciąży wolno?
Ciąża to nie powód, żeby przestać o siebie dbać!
MOŻESZ STOSOWAĆ ZWYKŁE KOSMETYKI!
Jeśli Twoja skóra nadal dobrze reaguje na dotychczas używane kosmetyki, nie musisz ich zmieniać. Jeśli jest inaczej, warto rozważyć kosmetyki dedykowane ciężarnym. Ich skład jest łagodniejszy, podobnie zapach. Wiele z nich była już testowana przez ciężarne, dzięki czemu wiadomo, że nie powinny Cię uczulić.
Nie musisz rezygnować z kremów przeciwzmarszczkowych, jeśli używałaś ich przed ciążą. Zwróć uwagę czy nie zawierają retinolu, kwasów owocowych, bo mogą zwiększać ryzyko przebarwień.
Możesz nakładać olejki pielęgnacyjne. Migdałowy pomoże zapobiec rozstępom. Idealnie zastąpią balsamy. Ważne aby nie zawierały sztucznych barwników i aromatów, które mogłyby podrażnić skórę.

KĄPIELOWE ROZTERKI
To mit, że kobiety w ciąży nie mogą kąpać się w wannie. Jedynym przeciwwskazaniem jest wysoka temperatura wody. Nie powinna przekraczać 37 stopni. Kiedy woda będzie gorąca możesz zasłabnąć. Istnieje też ryzyko odklejenia łożyska. Kąpiel nie powinna być również dłuższa niż 15 minut, aby nie wysuszyć skóry.
Do kąpieli możesz dodać soli. Ale mogą one wysuszać skórę, dlatego kiedy już wyjdziesz z wanny użyj balsamu lub olejku.
Dozwolone są również kąpiele ziołowe. Lawenda pozwoli Ci się wyciszyć, a rumianek złagodzi podrażnienia. Nie wolno stosować olejków z kopru włoskiego, jałowca,  szałwii, majeranku, mięty pieprzowej, rozmarynu i tymianku!
Możesz korzystać z dobrodziejstw mat masujących (mod warunkiem, że strumień nie będzie zbyt silny), a także wanien ze światłoterapią ( ważne aby temperatura nie przekroczyła 37 stopni!).
Kąpiel pomoże Ci odprężyć się po całym dniu...
SOLARIUM
Nie, nie i jeszcze raz nie!!! Solarium jest szkodliwe, nawet kiedy nie jesteś w ciąży. Lampy, dzięki którym opalasz się w solariach emitują szkodliwe promienie UVA. Skóra i całe ciało mocno się nagrzewają, a to może spowodować odklejenie się łożyska. 

SPA (w ośrodku i domowe)
Do SPA zawsze warto wyjechać, bo taki wyjazd pozwoli Ci się odprężyć. Dobry ośrodek pomoże Ci dobrać odpowiednie do Twojego stany zabiegi. Pamiętaj, aby w ankietach i na pytania specjalistów odpowiadać szczerze, a wtedy pobyt w SPA będzie miłym wspomnieniem i na pewno Wam nie zaszkodzi.
Peelingi na pewno Ci nie zaszkodzą. Możesz peelingować twarz i ciało. Wybieraj te z naturalnymi składnikami, drobnoziarniste. Nie wolno w ciąży wykonywać peelingów chemicznych w gabinetach medycyny estetycznej. 
Możesz wykonywać zabiegi depilacji, ale tylko w formie golenia i z użyciem kremów. Raczej unikaj wosku i depilatora. Bezwzględnie nie wolno stosować depilacji laserowej, z wykorzystaniem ultradźwięków, elektrolizy czy prądu. Nikt nie badał jaki mogą mieć wpływ na ciężarną i Dziecko, bo takie testy byłyby nieetyczne, a więc nie ryzykuj!
Skorzystaj z masażu. Pozwoli Ci się wyciszyć, odprężyć i zrelaksować. W domu możesz masować sama miejsca narażone na rozstępy. 
Nie korzystaj z jacuzzi i sauny. Temperatury są w nich zbyt wysokie. Może to spowodować powikłania ciąży, omdlenia, zasłabnięcia, a nawet krwotoki.
Jeśli chodzi o walkę z cellulitem, wybierz kremy dla przyszłych mam. Warto ich stosowanie skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.

WŁOSY I PAZNOKCIE
Odstaw wszelkie specyfiki doustne, ponieważ ich składniki mogą dublować się z tymi, które zawierają suplementy dla kobiet w ciąży.
Spokojnie możesz malować paznokcie. Lakier nie wpłynie negatywnie na Twoje Maleństwo ani na Ciebie. Zaleca się zmycie lakieru przed porodem, aby lekarze mieli możliwość obserwować Twoją płytkę paznokciową.
Podobnie jest ze sztucznymi paznokciami. Nie ma dowodu na ich szkodliwość. Warto przemyśleć robienie paznokci akrylowych ze względu na drażniące zapachy preparatów. Potrafią być bardzo nieprzyjemne.
Jeśli chodzi o farbowanie włosów zdania są podzielone, Jako, że nie ma ostatecznych dowodów, że nie szkodzą, lepiej wstrzymać się z tym do końca pierwszego trymestru, kiedy wszystkie narządy Dziecka będą już ukształtowane. Pamiętaj, żeby używać naturalnych fab, bez amoniaku!
Jeśli chodzi o stylizację włosów, lepiej zrezygnować z lakierów, ponieważ większość z nich zawiera ftalany, a te są szkodliwe dla płodu. Bezpieczniej będzie używać żeli do stylizacji.

TRZYMAJCIE SIĘ ZDROWO!!!

Tekst powstał we współpracy i w konsultacji z moim lekarzem ginekologiem oraz z zaprzyjaźnionymi farmaceutami.

13 komentarzy:

  1. Ciąża to wyjątkowy czas, więc i do pielęgnacji trzeba się szczególnie przyłożyć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Włosy można bez przeszkód farbowac, dzisiejsze farby profesjonalne to nie te same co byly 30 lat temu :) podobni jest z paznokciami, hybryda nie blokuje działania pulsometru, więc nie trzeba jej ściągać :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Najważniejsze to zachować umiar i zdrowy rozsądek :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Przede wszystkim rozsądek. Ja np nie mogłam się kąpać, bo zaraz pojawiały się skurcze pozdrawiam Paulina.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak zwykle, we wszystkim zdrowy rozsądek, dbałość o siebie bez popadania w ekstrema.

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciąża jeśli przebiega prawidłowo wymaga poprostu przejścia na zdrowy tryb życia, chociaż wydaje mi się że solarium jest nie tylko niezdrowe ale i mocno passe.

    OdpowiedzUsuń
  7. Co więcej jest też masaż prenatalny, o którym też nie miałam pojęcia. Zdrówka

    OdpowiedzUsuń
  8. Odnośnie solarium, właśnie wczoraj widziałam dwudziestokilkuletnią dziewczynę zaawansowanej ciąży wychodzącą z solarium.Przepraszam za określenie, ale wyglądała jak skwarek.

    OdpowiedzUsuń
  9. Nie przyszłoby mi do głowy, żeby w ciąży iść do solarium czy sauny. Natomiast masaż i relaksująca kąpiel to coś wspaniałego :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Przede wszystkim zdrowy rozsądek natmiast w ważnych sprawach, w których czujemy wątpliwości warto zapytać specjalistów o daną sprawę. Wtedy nie musimy ryzykować, zastanawiać się czy żałować, że coś się zrobiło a czegoś nie..

    OdpowiedzUsuń
  11. Pierwsze słyszę, że kobietom w ciąży nie wolno się kąpać. Nigdy z takim mitem się nie zetknęłam.

    OdpowiedzUsuń